pozvánky
Typography

Dovolte, abychom Vás pozvali na malou výroční slavnost, kterou připravují města Varnsdorf a Grossschönau u příležitosti 50. výročí spolupráce mezi hasičskými sbory našich spřátelených měst.

V sobotu 25. března to bude přesně 50. let, kdy hasiči z Varnsdorfu a Grossschönau společnými silami zasahovali u požáru v podkroví činžovního domu v ulici Zollgasse 6, nedaleko hraničního přechodu. Právě tento moment odstartoval naši vzájemnou spolupráci, která trvá již 50 let.Byli bychom rádi, pokud byste si našli chvilku času ve vašich nabitých kalendářích a přijeli se podívat na naši akci. Z německé strany se slavnosti zúčastní současný i bývalý starosta obce Grossschönau, radní obce Grosschönau, zástupci spolkové země Sasko, okresní požární rada Žitava-Löbau a další významní hosté.

Předběžný časový program:

10:30 - 11:00 hod. - uzavření hraničního přechodu, příjezd hostů, hraje dechovka Pavla Zelenky

11:00 - 12:00 hod. - zahájení, představení hostů a přítomných, projevy, symbolická ratifikace smlouvy o spolupráci mezi městy Varnsdorf a Grossschönau, oficiální část zakončí hymny obou států

12:00 - 13:00 hod. - společný oběd v restauraci Gasthof Weinhaus (na kruhovém objezdu)

14:00 hod. - ukázkové cvičení na dům v Zollgasse 6, kde byla před 50. lety zahájena spolupráce mezi hasiči Varnsdorf a Grossschönau

těšíme se na Vaši účast

Jiří Sucharda, velitel JSDH Varnsdorf

Fabian Halschke, velitel FFW Grossschönau

===

Spolupráci s německými hasiči provázejí osudové sedmičky

Spolupráce hasičských sborů sousedících města, tedy města Varnsdorf a obce Grossschönau začala v krátkém období liberalizace v komunistickém Československu v letech 1967-68. V roce 1967 tehdy došlo na německé straně k rozsáhlému požáru velkého činžovního domu v ulici Zollgasse 6, těsně za hranicemi. V rámci nastalé spolupráce k jeho úspěšnému zdolání vyjela i posádka varnsdorfských dobrovolníků (profesionální sbor vznikl až o čtyři roky později) s moderními cisternovými vozidly Škoda 706 AKV a další technikou. V té době nikdo netušil, že tuto spolupráci už o rok později zavře bratrská pomoc a že se hranice opět na 30 let uzavřou. V roce 1995 vznikla smlouva o spolupráci mezi hasiči z Hrádku nad Nisou a Žitavy a na jejím základě se připravila smlouva o spolupráci mezi hasičskými sbory, kterou v roce 1996 podepsali oba velitelé. Po projednání v orgánech obcí již o rok později, tedy v roce 1997 podepsali smlouvu a partnerství a spolupráci mezi městy i tehdejší starostové. Na základě této smlouvy bylo možné za přesně stanovených podmínek otevřít železnou závoru a bránu na konci Žitavské ulice. Metodou stálého tlaku se podařilo postupně odstranit bránu, z brány a navezených kamenů zde udělat turistický přechod a nakonec v souvislosti se vstupem do Schengenského prostoru v roce 2003 odstranit veškeré technické překážky a od roku 2007 zde mít silniční hraniční přechod pro osobní vozidla a autobusy, s možností využití i pro záchranné akce.

Zásahem v Zollgasse tedy započala opětovná spolupráce hasičských sborů, která byla násilně přetržena po druhé světové válce. Nedlouho po uzavření smlouvy mezi Varnsdorfem a Grossschönau byla uzavřena i obdobná smlouva mezi Rumburkem a Seifhenersdorfem a začalo se tvořit dnešní „čtyřměstí“ (Vierstädtebund). Od roku 1997 probíhá intenzivní spolupráce nejen mezi dospělými hasiči, ale spolupracují také mládežnické oddíly, za pomoci finančních prostředků z Euroregionu Nisa se uskutečnilo 9 ročníků mezinárodních dětských táborů, a každoročně probíhá řada jednodenních, či víkendových akcí. V roce 2013 se čtyřměstí podařilo získat pro hasiče více jak 1 mil. Euro a připravují se další společné projekty.

Jelikož se mílovými kroky blíží 50. výročí obnovené spolupráce, rozhodli se hasiči společně s radnicemi si toto výročí 25. března na místě, kde spolupráce vznikla symbolicky připomenout. V 11 hodin se na hraničním přechodu sejdou současní starostové a velitelé hasičských sborů společně s těmi, kteří dohody v roce 1996 a 1997 podepsali na malé ceremonii. Během slavnostní události bude uzavřen hraniční přechod. Po malém občerstvení se zúčastnění přesunou do Zollstrasse, kde se na stejném místě uskuteční cvičení hasičů. V této souvislosti bychom rádi na tuto akci pozvali všechny zájemce a řidiče, kteří v této době neprojedou daným úsekem žádáme o shovívavost.

JS

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

ee Snapseed

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)