zprávy
Typography

V pátek 14. července 2017 se v rumburském muzeu uskutečnil křest nové knihy, vydané Jednotou Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi a editované Jaroslavem Benešem - obojí je dozajista mnohým knihomolům a milovníkům historie známo.

Dlouhodobě se totiž věnují problematice Stráže obrany státu a Finanční stráže. Ve stejné grafické úpravě již vyšla celá řada publikací, z nichž mnohé se dotýkají našeho regionu velmi těsně (Šluknovská zrada, Střípky z dějin finanční stráže v Lužických horách, Celní úřad v Horní Světlé a rok 1938, a pěkná řádka dalších). Pokud vám to nic neříká, nejvyšší čas tento nedostatek napravit.

Aktuálně tedy přibyla kniha nová. Nese název Z mého četnického života (Vzpomínky štábního strážmistra Břetislava Bečky) a nejen že doplňuje historii předválečné ochrany hranic o vzpomínky přímého účastníka - četníka, ale takřka polovina z nich se odehrává "u nás". Břetislav Bečka byl 21. března 1936 přemístěn do Dolní Poustevny, kde působil až do záboru pohraničí v roce 1938.

Do Rumburku knihu přijeli představit zmíněný Jaroslav Beneš - editor, a vnuk autora - pan Jan Bečka, který vzpomínky poskytl k vydání. Početný zástup přítomných seznámili s genezí představované knihy, s historickými souvislostmi i osobou autora vzpomínek. Knihu bylo možno (spolu s řadou dalších) na místě výhodně zakoupit (a nechat si podepsat) a nakonec se i občerstvit.

To možná nejdůležitější je uvedeno v předmluvě pana Jana Bečky - "dějiny by se neměly překrucovat v žádné době." Je totiž důležité vědět, co se dělo před rokem 1938, aby bylo možno nahlížet na to, co se dělo v roce 1945.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

ee Snapseed

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)