William Shakespeare napsal komedii (vyprávějící o dvou párech – sladce zamilovaných Claudiovi a Heře a jízlivých a výmluvných Benedettovi a Beatricii) Mnoho povyku pro nic v roce 1599, tedy ještě těsně před tím, než zvážněl a než začal psát tragédie a po pravdě není povyk taková pecka, jako třeba Zkrocení zlé ženy. Na jevištích se však drží více než čtyřista let a lepší ocenění dramatického textu neexistuje. Takže mistrovo dílo zpochybňovat nebudu, to se rozumí.

Šest let po Posedlosti baletem I přichází baletní soubor Divadla F. X. Šaldy s pokračováním úspěšného titulu. Nový průvodce světem tance nese podtitul „Liberec má talent?!“ a stejně jako jeho předchůdce představí liberecké tanečníky nejen jako interprety, ale především jako choreografy.

Ústecký festivalt Kult udělal v roce svého dvacátého ročníku zásadní a skvělý další krok, rozhodl se, že i vydatný kulturní týden na podzim je prostě málo a že se tedy stane festivalem takříkajíc permanentním. O jeho akcích i plánech vás budeme pochopitelně informovat a tady jako malou vlaštovku, která (doufejme) jaro udělá první report o předtsavení divadla Vostopět:

Dnes večer (21/4/2017) uvede činohra libereckého divadly F.X. Šaldy komedii Don Juan: „hudební road movie“ napsaná volně podle Molièrovy hry Don Juan. Režisér Tomáš Svoboda na textu hry spolupracoval s dramaturgem Tomášem Syrovátkou. Jejich verze vychází z Molièrových postav a základních situací, ale hledá k nim paralely v dnešním světě. Juan tak např. nepojede na koni, ale v autě, Sganarelle nebude Juanovým sluhou, ale dokumentaristou, který o Juanovi točí film. Filmové studio je také inspiračním zdrojem pro výpravu hry, všichni herci průběžně fungují jako „filmový štáb“ a dění na jevišti je zabíráno kamerou a projektováno na plátno v pozadí scény, jak se píše v tiskové zprávě, se kterou se dá v podstatě souhlasit.

 

Další články...

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)