V úterý 14. února 2017 odehrálo hradecké Divadlo Drak v Městském divadle ve Varnsdorfu dvakrát za sebou představení, určené 2. stupni základních škol a odpovídajícím ročníkům škol středních - Amundsen kontra Scott.

Slavný příběh francouzského pohádkáře Charlese Perraulta o Auroře, která se píchne o trn a usne na sto let, zpracoval Petr Iljič Čajkovskij do baletního opusu v roce 1889. Režie, úpravy libreta a choreografie baletu se v libereckém Divadle F. X. Šaldy ujal Daniel Záboj, který se do Liberce vrací po pěti letech (pro DFXŠ připravil tituly Harald, hvězda se vrací! či Tančírnu nevyslovených přání).

V neděli 15. ledna 2017 bylo v Městském divadle ve Varnsdorfu k vidění představení Mrazík v provedení Docela velkého divadla Litvínov.

Jsou knihy, které se nadají zdramatizovat natož pak hrát, přesto je však možné je uvést na divadle a způsobit tak divákům nečekaný zážitek, jak se to povedlo v Liberci v Naivním divadle, kde takhle sáhli po knize Atlas odlehlých ostrovů německé spisovatelky Judith Schalansky a uvádějí ji pod (skoro mystickým) názvem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých.

V pondělí 20. února 2017 bylo v Městském divadle Varnsdorf hned dvakrát k vidění představení pro nejmenší na motivy známého večerníčkového seriálu Jen počkej, zajíci! v provedení Divadla Applause Praha.

Film Zamilovaný Shakespeare byl velmi úspěšný, vznikl v roce 1998 a bral hned sedm Oscarů! Nyní je script tohoto filmu k dispozici jako divadelní scénář a začíná dobývat světová, ale i tuzemská jeviště. Prvního českého, ehm tedy moravského, uvedení se dočkalo Brno, ještě letos se uvedení chystá v Praze Na Palmovce a v divadle Petra Bezruče v Ostravě. Druzí ale byli v Liberci. Premiéra se uskutečnila v pátek 27/1/2017.

Dnes večer (16/12/2016) uvede liberecké divadlo F.X. Šaldy premieru opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Syrový příběh Jenůfy, který původně jako, nepříliš úspěšnou,  divadelní hru sepsala Gabriela Preissová neměl lehkou pozici ani jako opera. Jak píše Bohumír Štědroň: Pastorkyňa stala se zároveň černou stuhu jeho [Janáčkova]utrpení a dobou úporné práce na zdokonalování vlastního slohu a hudby, dobou životních zkouošek, zklamání, boje o uznání i konečného vítězství...

Další články...

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)