Kultura
Typography
Ve šluknovském kostele zaznělo  Verdiho Requiem na Svatého  Václava 28. 9. 2012 v 18.00 hodin v podání Mladých Brněnských symfoniků v rámci projektu Krok ke smíření: 120 zpěváků, čtyři sólisté, 70 hudebníků, neuvěřitelný zážitek pro plné lavice.

Často se tajil dech, mše za mrtvé jako oslava života. 

Ve Šluknově zážitek zvláštní. Vstoupíte do kostela a jste jinde, vyjdete ven a jste zase zpátky, naštěstí tóny ve vaší hlavě stále znějí.

Rekviem (lat. Missa pro defunctis nebo Missa defunctorum)

česky zádušní mše nebo mše za zemřelé, je v katolické liturgii mše sloužená  jako součást pohřebních obřadů či při příležitosti zvláštní vzpomínky na zemřelého. Tématem mše za zemřelé je modlitba za spásu duše zemřelého. Text mše nebyl zpočátku jednotný a v různých zemích Evropy se lišil. Sjednocení přinesl až Tridentský koncil, který zasedal v letech 1545 až 1563. Název rekviem pochází od prvních slov schváleného latinského textu: Requiem aeternam dona eis, Domine.

Fotky Jakuba Trmala

Nejznámější rekviem:

· Johannes Ockeghem - nejstarší dochovaná polyfonní skladba z poloviny 15. století

· Wolfgang Amadeus Mozart – Rekviem d-moll, K. 626, zkomponované krátce před smrtí

· Hector Berlioz – Rekviem neboli Grande Messe des morts (Velká mše za zemřelé) op. 5 z roku 1837

· Giuseppe Verdi - Rekviem neboli Messa da Requiem z roku 1874

· Johannes Brahms – Německé rekviem komponované na úryvky z Lutherovy bible · Gabriel Fauré - Rekviem d-moll · Antonín Dvořák - Rekviem, Op. 89

Ale také:

Rekviem je rovněž název hudebních skladeb, které jsou při příležitosti těchto obřadů prováděny.  Vzhledem k dramatičnosti a všeobecné  platnosti textu, bývají od minulého století rekviem komponována i čistě pro koncertní účely,  aniž by se počítalo s jejich uvedením v chrámu. Bývají často i doplňována neliturgickým  textem
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

ee Snapseed

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)