Dlouhé jsou zimní večery… Fotil jsem doma kytku asi hodinu a půl pořád dokola. Zdálo se, že je jí to jedno, ale když se ty záběry scukly do několika vteřin, ukázalo se, že holka je přece jenom trochu modelka J

Jan Němec byl hodně nekonformní člověk i režisér a jeho (bohužel) úplně poslední film, Vlk z královských Vinohrad, to potvrzuje s plnou silou a dokládá skutečnost, že pankáčem se člověk nestává tím, že nosí číro a všelijaké ty divné hadry, ale úhlem pohledu na svět a taky energií a nevadí, když se občas zahraje trochu jiný akord, než který vyžaduje harmonie skladby.
V další sloce to už trefí a hraje se dál.

Je tma. Sedím na tribuně fotbalového stadionu SK Děčín, tam, kde se za světla odehrávají zápasy mnohokrát propíraného klubu FC ROMA Děčín. Klubu romských hráčů, kteří si z minulosti s sebou nesou cejch party rabijátů. A teď je tma. Jsem asi uprostřed dvousethlavého davu oněch hráčů, jejich přátel a jejich rozvětvených rodin. Nás gádžů je tu dobrých pět procent.

Impulsem k natočení filmu o Filipu Topolovi byla jeho smrt; bohužel. Muž, který si v rozhovorech, které poskytl, držel ležérní odstup, zůstává i po tomto filmu tajemným soliterem, což ovšem byla zjevně pozice, která mu vyhovovala. A tak skutečně nezkreslenou zprávou o jeho životě, názorech, citech a pocitech podává jeho tvorba. A tu může vnímat každý jak chce. Takže je všechno vlastně v pořádku.

Po dlouhé době je film Instalatér z Tuchlovic sympatické dílo, kde nejsou venkovani líčeni pouze jako soubor dementních idiotů, kteří žijí úplně na jiné planetě, než jejich pozdější diváci v biografu.

Prvních dvacet minut filmu Anthropoid (od seskoku po atentát) jsem se v kině dost vrtěl a doufal, že se něco stane, abych zase nezanevřel na filmy a jejich tvůrce. A dobře to dopadlo, i když hlavní hrdinové zemřou, ale to jistě víte, to není žádný spoiler.

Kino plné mladých, starých, postarších, podivných, někdy i normálních žen, tu a tam nějaký ten ztrápený výraz muže. Ze zadních řad se začínají ozývat rozechvělé hlásky, které už se očividně nemůžou dočkat, až to začne. A konečně, začíná se stmívat, opona se otvírá a už slečny hlásí těm, kteří by náhodou nevěděli, co se děje – „už to začíná!“

Další články...

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)