vnitrozemí
Typography

Kolikrát jsme vám zprostředkovali pozvání na nejrůznější akce, výstavy či přednášky do sousedního kraje už bychom asi těžko spočítali, mám ale takový pocit, že jsme zapomněli na globálno - pozvat vás do Sklářského muzea v Kamenickém Šenově prostě jen tak, na návštěvu, na běžnou prohlídku.

Ač už v Libereckém kraji, přesto blízko. Místo, kam zajíždím relativně často a rád, ať už sólově třeba při příležitosti Muzejní noci, kdy je možno navštívit také zdejší sklářskou školu, nebo organizovaně s o.p.s. České Švýcarsko. Pořád je tu co prohlížet. Sklářské muzeum je umístěno v budově z roku 1789 vedené od roku 2000 jako kulturní památka České republiky, sloužící původně firmám, obchodujícím se sklem. Najdete ji na křižovatce silnice z České Kamenice do Nového Boru s místní komunikací na zdejší náměstí (nebo taky ke zmíněné škole). Já rád parkuji na protější straně u kostela, tam je vždycky dost místa, i když se tu něco masově děje...

Historii instituce najdete na webu muzea, stejně jako otevírací dobu a výši vstupného. Běžná provozní doba začíná až v dubnu a končí v říjnu.

Když vystoupáte po schodech ke vstupu, z chodbičky vpravo vstoupíte k pokladně a prodejně suvenýrů, vlevo do prostor příležitostné výstavní síně a přímo za nosem je to do stálé expozice. Kromě nejrůznějšího skla ve vitrínách nechybí ani proslavené (ověskové) lustry, doplňkové modely či pracoviště rytce, najdete tu ale i kachlová kamna či nábytek. A samozřejmě ten nejexotičtější kousek, skleněnou židli, vyrobenou kamenickošenovskou firmou Eliase Palmeho v posledním desetiletí 19. století pro palác maharadži v Hyderabadu v Indii.

Než si návštěvu naplánujete, přijměte obrazovou nabídku sestavenou z několika let:

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

ee Snapseed

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)