Říká se, že pokud chcete pořádně poznat cizí kraj, musíte opustit turistická lákadla a vydat se cestami, kterými chodí domorodci, zasednout s nimi u jejich stolu a ochutnat plody té země ... a tak. No, nevím, jak daleko musíte zajít, aby ty rozdíly byly opravdu patrné, ale Česko asi zas tak velké nebude.

Mohlo by se kdekomu zdát, že v té malé části České vlasti, sevřené Jižními Čechami, Vysočinou, Moravou a Rakouskem nic pořádného není, ale chyba lávky! I když pominete všechno ostatní (a byla by to velká chyba!) je tu Telč! Telč, se svými světovými kulturními glejty a pověstí. Telč, kterou je chybné minout. Telč, jejíž pověst ovšem možná slibuje o trochu víc, než potom může nabídnout.

Při průzkumu toho kousku Jižních Čech, které se tísní mezi Vysočinou a Rakouskem, padla volba na rozbití základního tábora na městečko Dačice. Nebylo to proto, že je tam zámek, nebylo to proto, že to místo je kolébkou kostkového cukru. To všechno vyplynulo až tak nějak později. Hlavním důvodem byla jen ta poloha toho místa, odkud je to všude do okolí šikovně blízko.

Jsou hrady, které se zachovaly v téměř kompletním stavu. Jsou hrady, ze kterých zbylo jen pár zdí, nebo ani to ne, někdy jen pár pověstí a pohled z holého kopce. A potom jsou hrady někde mezi tím. A ty mají své osobité kouzlo.

Další články...

ee Snapseed

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)