weby pro nejsevernější čechy

Korupce na splátky v Horní Poustevně byla odhalena

Horní Poustevna – S kuriózním případem korupce se setkali v uplynulých týdnech policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v Integrovaném centru pro osoby se zdravotním postižením v Horní Poustevně. Obviněni z úplatkářství byli dva muži ve věku 45 a 31 let, jedním z nich je ředitel Integrovaného centra Tomáš Sochorovský, který již byl na základě obvinění odvolán z funkce. ČTK o tom informoval pražský radní pro sociální oblast Petr Dolínek.

Podle rady Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Romana Skřepka vše začalo vloni v létě tím, když dva podnikatelé, kteří dlouhodobě zajišťují dodávku stravy pro klienty i pro personál Integrovaného centra, požádali o prodloužení smlouvy.
Na první schůzce ve Vilémově v červenci minulého roku, údajně sdělil ředitel centra jednomu z nich, že obnovení smluv může být problematické, neboť se objevily stížnosti na kvalitu stravy. Navíc prý má jistá nejmenovaná osoba z Magistrátu hl. m. Prahy, který je zřizovatelem Integrovaného centra, již další zájemce na poskytování těchto služeb. Vyjádřil se však, že vše by mohla řešit nějaká provize. Na další schůzce pak prý oběma podnikatelům sdělil, že pokud chtějí obnovit a udržet dříve uzavřené smlouvy o poskytování služeb, budou muset platit měsíčně 15 tisíc a sedm tisíc korun, a to po celou dobu trvání jejich smlouvy počínaje listopadem 2010. Předání úplatku proběhlo v listopadu a v prosinci minulého roku a letos v únoru, kdy jeden z obviněných opakovaně převzal hotovost v celkové hodnotě 67 tisíc korun. Při poslední schůzce však byli oba podezřelí zadrženi policisty Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování a následně obviněni. Policisté zjistili, že smlouvy o poskytování služeb byly prodlouženy o jeden rok, takže obvinění by se tedy obohatili nejméně o částku 260 tisíc korun.
Obviněným nyní hrozí, v případě pravomocného odsouzení, trest odnětí svobody až na pět let.