weby pro nejsevernější čechy

Dolů z kopečka (DownHill 2012 na Jedlové)

Poklidná neděle 13. května 2012. Jak kde… Po včerejších měřených trénincích se od časného dopoledne sjezdovka na Jedlové hemžila spoustou barevných kombinéz účastníků letošního prvního závodu 10. ročníku poháru ve sjezdu na horských kolech.

Nejsem schopný odhadnout, kolik závodníků se dolů z kopce pustilo, po dráze drandil pořád někdo, takže bylo stále co fotit. Stejně tak nešlo v těch skafandrech a rychlosti hádat, kdo do jaké kategorie patří – až při vyhlašování výsledků jsem zaznamenal, že mezi těmi projíždějícími žíhanci byly údajně i zástupkyně něžného pohlaví (pravda, na některých fotkách zpod přileb čouhají dlouhé vlasy). Zatímco dolů jim to trvalo něco mezi dvěma až třemi minutami, já se štrachal nahoru na startovní plošinu kolem minut padesáti. Jak konstatoval -miw- „už vím, který další sport moje děti dělat nebudou…“

Dozajista závod prestižní a atraktivní, ovšem co mě jako neznalého laika dost zarazilo, byl moment, kdy jeden ze závodníků „havaroval“. Těsně pod startovním kopečkem se kolo vymrštilo, tělo odlétlo do strany a hrudník narazil na jeden z kamenů. K ležícímu se okamžitě seběhl chumel přihlížejících kolegů, ale organizátoři nikde. Ba dokonce v klidu na trať pustili dalšího závodníka. Ještě štěstí, že kolo, už někdo mezitím odtáhl z trati. Na rozčilený řev startéři vykoukli a závod na chvíli stopli, než se podařilo ležícího přemístit mimo blízkost trati. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po několika minutách focení startů na zpáteční cestě uviděl ležící tělo, kolem kterého se stále motali jen samotní závodníci a dohadovali se, aby už konečně někdo dojel pro zdravotníky. Než se ozval zvuk sanitky, odhaduji od pádu možná víc než 5 minut… Tak nevím, snad je v pořádku.

Fotografů plno, nádobíčko k závidění, mě nezbývá, než sem prsknout sem tam i nějakou mázlou fotku, protože moje zrcadlo prostě nestíhá.

Info zde ->

15.5.2012 – O tomto víkendu se v Jiřetíne pod Jedlovou odjel první závod Meatfly 3DH Cupu.

Jubilejní 10. ročník se i přes nepřízeň předpovědí obešel bez bahna a vody. A to rosničky opravdu strašily mega bouřkama a kroupama. Jediný co se jim splňilo, že trošku zasněžilo. Na běžky to však nebylo a tak cca 150 závodníku jezdilo ve Ski areálu Jedlová dolů na kolech. Vlek se spustil už v pátek kolem poledního. Pilně se trénovalo a potom večer se i bouřlivě debatovalo o politické scéně… ne vtip těmahle věcma se tam nikdo nezabýval. Večer trochu sprchnulo, aby se neprášilo a koření bylo trošku mokré. Od soboty od rána potom jezdila lanovka a probíhala registrace. Po pár letech to vypadá, že se závodníci naučili v hojné míře registrovat online. Organizátoři a časomíra tímto děkuje:)

Trať se postupně měnila na více suchou a ještě více suchou. Později už se tvořily kostičky, takže super. Oproti loňsku na trati neproběhly příliš velké změny. Závodníci tedy věděli do čeho jdou. Dva psychologické skoky na trati přilákají vždy objektivy fotografů. Pro jezdce je potom fotka odměnou. V sobotu se potom ještě odjel měřený trénink a šlo se na koncerty. Vybrané kapely potěšily nejednoho závodníka. Však v 19:00 si nepouštíte takovej nářez ani doma natož na venkovním prostranství :).

V neděli ráno se probouzíme do velmi chladných teplot a nejeden závodník klepe kosu a zjišťuje, že si fakt vzal málo oblečení. V občerstvení jde nejvíce na dračku čaj a teplé nápoje. Od 8 hodin jezdí lanovka, takže závodníci mohou ještě rychle najet stopy, aby to nezapomněli. V 10 hodin začíná první závodní jízda a proto se všichni hromadí na startu a postupně se to pouští velmi rozbitým korytem dolů. Toto koryto se stalo osudné jednomu závodníkovi, pro kterého musel přiletět RZS. Přejeme brzké uzdravení. Druhá jízda začíná lehce se zpožděním, ale už bez větších komplikací a přerušení.

A teď už k výsledkům

V ženách to zaletěla nejrychleji Simona Jirková. U téhle slečny je znát každoroční zlepšení. Těsně za ní skončila Kurandová Helena. Její nasazení je stále vhodné obdivu.

1. Jirková Simona – bikestrike.com 2:12.97
2. Kurandová Helena – krabcycles 2:13.71 +0.74
3. Krejzlíková Ludmila – Cyklobartoníček 2:15.81 +2.84

V mástrech už jsme si už skoro zvyknuli na trio: Mánek, Knap, Čižinský. V Jedlové to nejrychleji zalítnul Dušan Mánek, který hasičovi nadělil přes 6 s a těsně za ním byl Milan Čižinský

1. Mánek Dušan – bikeplac racing 1:54.85
2. Knap Jiří – MONDRAKER 661 e13 KATMAR TEAM 2:01.18 +6.33
3. Čižinský Milan – Bikeplac Racing 2:01.25 +6.40

V Juniorech ukázal záda všem opět Honza Čepelák. Je to podobná stálice na stupních vítězů jako Ondra Štěpánek, který stále řeší problémy s kotníkem. Radost pozorovat jejich styl na trati. Jsme zvědaví co nám kluci ukážou ve fullech příští rok a kdo je nahradí v juniorech. Koulecz i Kissák zalítnuli rychlejší časy než Full kategorie. Hned za nima skončil Honza Pavlas.

1. Čepelák Honza – Mondreaker 661 e13 katmar team 1:49.03
2. Štěpánek Ondřej – Rockmachine – Cyklomax 1:49.58 +0.55
3. Pavlas Jan 1994 Mondraker 661 E13 Katmar team 1:53.18 +4.15

Letos poprvé je kategorie Hardtail bez Růžováka a Zeleňáka. Zdeněk Hendrich v této kategorii už asi dojezdí kariéru:). V Jedlové byl na 3. místě, takže mu to furt lítá jak se patří. Záda mu však ukázali Brož Filip a Winter Honza.

1. Brož Filip 2:08.79
2. Winter Jan – DH Stárkov Punk 2:09.10 +0.31
3. Hendrich Zdeněk – Haven Extreme 2:10.75 +1.96

V nejprestižnější kategorii full to po zimě nejlépe odpálil Dominik Kvapil. Hned za ním skončil Honza Šavr. Jeho zimní trénik by prý velice intenzivní a je vidět, že se vyplatilo:). Třetí skončil Lukáš Studnička neboli Zeleňák.

1. Kvapil Dominik – Haven Extreme 1:51.07
2. Šavr Jan – KUR-SPORT 1:51.69 +0.62
3. Studnička Lukáš – exebikesteam 1:52.33 +1.26

Když bych to shrnul, tak se první závod Meatfly 3DH Cupu 2012 velmi podařil. I přes nepřízeň předpovědí, která odradila nejednoho závodníka se to vše zadařilo na výbornou. Teď je před námi druhý závod a to Meziboří u Litvínova. Můžete se těšit opět na již tradiční 3DH FEST. Meziboří bude už tradičně jednodenní závod. 9.6 se tedy uvidíme na Mezáku.

Tagy