weby pro nejsevernější čechy

Předprodej vstupenek na zahajovací koncert MHF Lípa Musica 2020 s hvězdnou L’Arpeggiatou začíná

V roce 2020 tomu bude již po čtvrté, kdy se zahajovací koncert v pořadí již 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica stane současně i Koncertem pro Liberecký kraj, výjimečné koncertní akce nadregionálního významu, která významným způsobem pozvedá kulturní úroveň regionu a uměleckou kvalitou hostů.
V minulosti se na této platformě představili Magdalena Kožená, Adam Plachetka nebo The King’s Singers. Dalším hvězdným interpretem v této sérii koncertů bude v roce 2020 proslulý mezinárodně obsazený soubor L’Arpeggiata. Ten v roce 2000 založila renomovaná loutnistka, theorbistka a harfistka původem z Rakouska Christina Pluhar. Soubor se zpočátku věnoval improvizované hudbě 17. století, ale postupem času začal přicházet s aranžemi kombinujícími starou hudbu s množstvím tradičních stylů nejen z Evropy a později i s jazzem či hudbou soudobou. Začal tak překvapovat publikum zcela inovativním přístupem opírajícím se o vzrušující svět improvizace, který nemá v hudebním světě obdoby, a záhy se tak stal světově uznávaným fenoménem. Zahajovací koncert 19. ročníku MHF Lípa Musica se uskuteční v sobotu 12. září 2020 libereckém Divadle F. X. Šaldy. Soubor L’Arpeggiata zde provede svůj projekt Teatro d’Amore, v němž představí hudbu Claudia Monteverdiho a jeho současníků v originálních aranžích pracujících s jazzovými prvky. Vstupenky na tento koncert budou v prodeji ve festivalové pokladně a v síti evstupenka.cz od pondělí 18. listopadu.

„Koncert pro Liberecký kraj se stal během své historie fenoménem. Díky podpoře Libereckého kraje a spojením značky kraje s Lípu Musicou máme jedinečnou příležitost přivážet k nám do regionu světovou špičku klasické hudby. Dalším v pořadí čtvrtou hvězdou se stane světově proslulá L’Arpegiatta v čele s Christinou Pluhar, která se svým ansámblem složeným z nejlepší hráčů Evropy představí projekt Teatro d’Amore, strhující kombinaci Monteverdiho písní, tance a brilantní hry na dobové nástroje. Nabídne se nám tak fascinující interpretaci hudebníků, kteří boří hranice mezi starou hudbou, jazzem a dokáží předat svému publiku nezapomenutelnou dávku pozitivní energie a štěstí. Tento výjimečný projekt, který zdobí ty nejprestižnější podia světa bude v předprodeji festivalu od 18. listopadu 2019,” shrnuje Martin Prokeš.

Koncert pro Liberecký kraj se koná za mimořádné podpory ze strany Libereckého kraje, který byl iniciátorem této myšlenky společné výjimečné koncertní spolupráce.

„Již počtvrté bude zahajovací koncert festivalu Lípa Musica současně Koncertem pro Liberecký kraj. Velmi mě těší, že spolupráce kraje a spolku ARBOR nese tak vynikající ovoce. Lidé v kraji mají možnost slyšet hudební interprety světového formátu, kteří sem přijíždějí. Velmi významně se tak posiluje prestiž festivalu a současně pověst Libereckého kraje v oblasti kultury. Prvotní záměr se tím vrchovatě naplňuje“, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Exkluzivními partnery tohoto koncertu budou v roce 2020 společnosti ČEPS, Kooperativa pojišťovna a Kasro.

V projektu Teatro d‘Amore, který byl poprvé představen na festivalu Oude Muziek v Utrechtu a poté s úspěchem nahrán, se L’Arpeggiata vrací k vokální a instrumentální hudbě Monteverdiho a jeho současníků ve svěží, vynalézavé a spontánní interpretaci, v níž se pojí barokní citovost se současným vkusem a jazzovými prvky. Divadlo lásky pableskuje živoucí energií, čistotou, technickou dokonalostí a hmatatelnou radostí prýštící ze zpěvu, tance i instrumentálního doprovodu…

Christina Pluhar k tomuto projektu říká: „Nejobdivovanější věcí na Monteverdi je ohromná rozmanitost technik kompozice, kterou skvěle ovládá a kombinuje. Modernita, která prochází jeho světskými skladbami jako nit a propůjčuje jeho hudbě nadčasovou kvalitu i ve dvacátém prvním století, je zcela zřejmá zejména v basové lince. Obdobně k využití basové linky přistupovali jazzoví muzikanti ve 20. století. S tímto projektem jsme si užili tolik radosti a nadšení, už když jsme dávali dohromady nahrávku. Ta vznikla už v roce 2006, ale vydána byla až v roce 2009 z důvodu komplikací na straně nahrávací společnosti. Když jsme rezidenčně se souborem působili na slavném festivalu staré hudby v Utrechtu, požádali nás, abychom provedli program s Monteverdim. Tehdy jsme také dostali skvělou nabídku tento program natočit v koncertním sále Tivoli Vredenburg, který je jedním z nejkrásnějších koncertních sálů na světě a má snad nejúžasnější akustiku. Obvykle tam není vůbec možné natáčet, protože je tak stále plně obsazeno. Těsně před začátkem festivalu jsme tak dostali skvělou příležitost s dalšími úžasnými hudebníky a skvělými zpěváky, mezi nimiž byl i docela mladý Philippe Jaroussky, nahrávku připravit v tomto nádherném a inspirativním prostředí s dokonalými akustickými možnostmi.“

Děkuji za pozornost a přeji příjemný den!
S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Tagy