weby pro nejsevernější čechy

Nejlepší kámoš foťák

Po delší době jsem zpět! Mám za sebou maturák, první přípravy na samotnou maturu a mnoho dalších příprav mě stále ještě čeká. A vlastně s mým maturákem se pojí i dnešní rozhovor, který je s mladou fotografkou Terezou Sobotkovou. Terka nám totiž ples fotila a musím říct, že fotky byly hrozně super! Fotí už asi čtyři roky, což mě celkem překvapilo, protože první foťák měla v ruce už v jedenácti. Byla to zrcadlovka značky Nikon, kterou měla ze začátku jen s úplně základním objektivem a na kterou si i našetřila z půlky sama. Tohle dělo má do dneška a už si na něj dokupuje jen novější a lepší objektivy a takový ty věci kolem. Mimo focení Terku baví vařit snad úplně všechno a hrozně ráda by uměla i tancovat, ale na to prý není vůbec pohybově nadaná.

„Bylo mi asi jedenáct a rozmýšlela jsem se jaké kroužky bych mohla dělat. Taťku napadlo, jestli by mě nebavilo focení a zrovna v Rumburku v Domě dětí a mládeže byla možnost kroužku s touhle tématikou. Přihlásila jsem se a chodila tam asi půl roku. Chytlo mě to a koupila jsem si první zrcadlovku a tu mám do teď. Od té doby vlastně fotím a moc mě to baví!“

Jako svou střední školu si vybrala rumburskou Polygrafku, kde studuje maturitní obor grafik pro média. Že to nemá s focením nic moc společného? A proč si to vlastně vybrala? Odpověď je jednoduchá! Terka chtěla původně jít na obor fotografa, ale po bližším zkoumání zjistila, že se tento obor otevírá jednou za čtyři roky a na ni to bohužel nevyšlo. Proto zvolila cestu grafika, kde se na svých praxích dostane také do ateliéru a může si něco málo i blejsknout. Po maturitě plánuje nějakou dobu pracovat a pak rozjet vlastní byznys fotografky. Už dopředu počítá s tím, že to jednoduché nebude a nám nezbývá nic jiného, než jí držel palce.

„Zázemí pro ateliérní focení u nás ve škole mi přijde hodně dobrý. Pan učitel Tichý mi taky přijde fajn, ze začátku si s námi moc nepovídal, ale postupem času se to zlepšilo, a teď se s námi i zasměje. Zná toho hodně, zná i věci, kterým nerozumím, jako jsou nastavení různých blesků nebo světel.“

Samozřejmě jakožto správný Čech jsem se zeptala: „Kolik ty tvoje služby asi tak stojí?“ Dozvěděla jsem se, že ještě do nedávna Terka žádný pevně určený ceník neměla a zavedla ho až začátkem letošního roku. Se vším jí radil Tom Plešinger, který je mimochodem také skvělý místní fotograf. Terky ceník je rozdělený na určité kategorie a pokud vás to zajímá více, nebo byste měli zájem o to stát se modelkou v záři reflektorů, určitě Terezce napište a ona vám o tom poví více. Předem říkám, že na tom nezkrachujete, protože ceny mi přijdou opravdu rozumné. Dostanete super fotky, přístup a vlastně i novýho kámoše, pokud Terku ještě teď neznáte. Pro příklad jsem vám zjistila cenu za focení portrétů jednotlivce. Terka nemá focení nijak omezené počtem fotek ani časem, to mi přijde super. Obvykle to je prý ale hodinka nebo hodinka a půl focení a všechny fotky, které se ten den povedou, upraví a následně pošle. Počet se může pohybovat mezi 30 až 60 fotografiemi. Za to si Terka účtuje 700 Kč, to je v pohodě ne?

„Nejraději fotím portréty. Jak jednotlivce, tak i rodinné portréty s miminkem. S miminkem je to ale celkem těžké, protože potřebuje buď najíst, přebalit, brečí… ale je to takové nejhezčí a emotivní. Svatby a plesy jsou také super, protože tam poznám spoustu nových lidí a prožiju s nimi tu jejich událost, která se děje jednou za život. A to je na tom hezký. A vlastně ani nevím co mě nebaví fotit, ale nefotím moc krajinu. Jen občas když se nudím, tak vezmu foťák a jdu se projít.“

A jak to Terka vidí do budoucna? To sama ještě pořádně neví. Nejspíše by se chtěla držet svateb, maturáků a podobných pohodových akcí, nebo by si chtěla také vyzkoušet produktové focení, například kosmetiky nebo šatů do svatebního salonu. Cílenou reklamu na své služby nikde nemá, ale ukázky z její tvorby můžete najít na jejím instagramu @tessimage. Pár fotek vám hodím i pod článek.

Bylo to zase fajn posezení u kafe. To já na těch rozhovorech miluju! Je to vlastně práce, ale dáte si u toho něco dobrýho a ještě poznáte někoho sympatického a zajímavého. Terezce patří jedno velké díky za tento rozhovor. Je důkazem toho, že i když vám je relativně málo let, tak to můžete dotáhnout daleko. Vám přeji krásný zbytek dne a zachovejte klidnou hlavu, protože to šílenství, co se děje všude kolem, brzy snad ustane!

Tagy