weby pro nejsevernější čechy

Dvacátý pátý týden v roce 2020

Končí nám první polovina roku. Pokud náhodou neuschneme, pak nás možná spláchne nečekaná povodeň, či snad nás ze světa odstraní nějaký ten šikovný blesk.

Jak prosté, milý Watsone. Kde nic není, ani smrt nebere.

Boj o poslední čtvereční kilometry říše – duben a květen 1945 mezi Budyšínem a Prahou

Zveme Vás na 4. přednášku z cyklu přednášek k historickým otázkám česko-německých vztahů a regionální historii – ve čtvrtek 18. 6. 2020 v 17.00 hodin.

Přednášejícím je Radek Andonov, který jakožto regionální historik dokumentuje vojenské události v našem regionu. Vyprávět bude o událostech, které se staly mezi Budyšínem a Prahou v dubnu a květnu 1945.

S pozdravem
Kamila Lišková
Muzeum Rumburk

Jedno malinké pozitivum:

Obnova mezinárodního provozu.

V pondělí 15. června se díky dalšímu uvolnění koronavirových opatření obnoví provoz vlakových a autobusových spojů většiny mezinárodních linek.

Přestože na našem území se již opatření rozvolnila dříve, museli jsme v případě mezinárodních spojů vyčkat na uvolnění u našich německých a polských sousedů,“ objasňuje náměstek hejtmana Jan Sviták skutečnost, proč se medializovaná data o otevření hranic odlišují od reálného zahájení provozu linek.

V pondělí od ranního zahájení provozu se na mezinárodní lince L7 Liberec – Zittau – Varnsdorf (- Rybniště) začnou odbavovat také cestující uvnitř německého úseku linky a zároveň bude možné nastupovat a vystupovat v libovolných zastávkách mezi Libereckým krajem, Ústeckým krajem a německým Saskem. V této souvislosti dojde také k navýšení počtu spojů mezi Libercem a Varnsdorfem. Obnovuje se v téměř plném rozsahu také oblíbené vlakové spojení linky RE2 z Liberce do Drážďan.

Již netrpělivě čekají nejen cestující z polského příhraničí, ale i zaměstnavatelé v průmyslové zóně v Liberci na obnovu regionálních autobusových linek do Bogatynie, Zgorzelce či Sieniawky. „Omezení linek, které mají za hlavní úkol zajistit přivezení a odvození polských zaměstnanců ze směn, způsobovalo českým zaměstnavatelům významný problém v udržení výroby,“ konstatuje Jan Sviták a dodává, že již v noci z neděle na pondělí obnoví přeshraniční provoz linky 645, 669 a 689.

Trpělivost však musí mít ještě cestující, kteří chtějí vyrazit vlakem linky L1 do Szklarske Poręby. Uvolnění pohybu osob přes hranice neznamená automaticky možnost vjet na koleje zahraničního správce infrastruktury. „Polská strana již od nás obdržela žádost o obnovení přeshraničního provozu v plném rozsahu dle platného jízdního řádu. Zatím však nemáme zpět odpověď a nevíme kdy nás do Szklarske Poręby pustí,“ vysvětluje Jiří Hruboň, ředitel krajského organizátora dopravy KORID LK.

Postupný návrat do „normálu“ umožňuje také rozšiřovat nabídky spojů zajišťujících volnočasové aktivity. Od soboty 20. černa tak na lince L7 začínají jezdit víkendové noční vlaky z Liberce do Hrádku nad Nisou a od července se počítá s obnovením nočních vlaků také na linkách L1 do Tanvaldu, L3 do Semil a L6 do Frýdlantu.

A to je vše, přátelé. Zkuste si kdekoli najít cokoli.

Tagy