weby pro nejsevernější čechy

Jasná zpráva

Vzkříšení. Svátky jara. Naděje. Očekávání. Příslib.

Zvláštní, jak často (ne-li pořád) člověk žije ve lži. Poslední dobou se to stupňuje. Hledáme (nebo spíš hledají) mez, za kterou lze ještě jít, za kterou praskneme tak zoufale, že nebude následovat žádná reakce.

Jen opravdu maximální optimisté pořád očekávají, že bude líp. Že nějaké to zmrtvýchvstání přijde. Mnohokrát jsem tu naznačil, co si myslím já, a mnohokrát bohužel musel konstatovat, že mé chmurné vize k mé pramalé radosti vycházejí. Takže to shrnu ve zkratce a jasně – hovno bude. Tedy vlastně nebude. Nejpozději ve středu, čtvrtek po Velikonocích očekávám první zprávy, jak jsme se utrhli ze řetězu, jak čísla skáčou nahoru a že všechny sliby byly chyby a o rozvolňování nemůže být ani řeči. Přes nedělní sliby a definitivní prohlášení (takových už jsme zažili až až). Ono nahrazení nouzového stavu pandemickým zákonem bude ještě větší průšvih, než by se dalo čekat. Jednak to bude my nic, my muzikanti – to oni (ministerstvo a hygiena), jednak jsou tam věci, při jejichž čtení se normálním lidem musí ježit všechny chlupy na těle.

Předzvěsti v podobě ministerského vyhrožování národu, že pokud se nebudeme vzájemně udávat, když nefunguje trasování a podobné krávoviny, ničeho se nedočkáme. Roční žvanění o tom, že prioritou jsou žáci a studenti zpět ve škole, s průběžnými a nikdy nenaplněnými termíny, a s pohrůžkou, že když se budeme chovat tak, jak se chováme, tak stejně zůstanou doma. Dovede si někdo představit, co z nich bude, když od první třídy znají své spolužáky a učitele jen on-line, z obrazovky? Jak budou reagovat bez fyzického kontaktu, sociální interakce, osobní zkušenosti, až dojde k ukončení školní docházky a nástupu do pracovního procesu? Co všechno se zařadí k seznamu zaniklých řemesel, protože při domácí výuce nikdo nevezme cihlu do ruky, nevyleze na střechu, neřízne skalpelem?

Neustálé náznaky toho, že „normál“ přijde s COVIDpasem, ať už ho kdokoli nazývá jakkoli. Jediné, čeho se tím docílí, bude další rozčlenění společnosti. Na nadlidi a podlidi. Praktický význam to mít nebude, protože k opakovaným nákazám dochází už teď, vakcína nevakcína. Směřuje to jen k tomu, že část lidí nebude smět za kulturou, na sport, možná ani do hromadné dopravy ne. Tudíž skončili jsme, jasná zpráva (v nadpisu). Nejsem očkován proti klíšťatům. Nikdy jsem se nenechal očkovat kvůli chřipce. Zůstanu konzistentní. Ne proto, že bych podléhal bludům o čipech v mozku nebo záměrně vkládaných parazitech. Prostě jen věřím tomu, že na něco umřít musím. A lámat si s tím hlavu? Znám člověka, co mu nebylo dobře, měl podezření a volal obvoďákovi. „Hlavně mi sem nechoďte a zůstaňte doma!“ Tak byl doma 3 týdny, a po nich prudké zhoršení, test, pozitivita. Takže buď inkubační doba mimo rámec, nebo se nakazil nějak sám doma. A obvoďák? „Když jste pozitivní, tak máte neschopenku, a po 14 dnech můžete do práce, kontrola už není nutná.“ A taky znám člověka, který druhý den po očkování upadl do bezvědomí, kolegové mu zavolali záchranku a dozvěděli se, že u některých je to běžný příznak a přejde to. Výjimky. Určitě. Ale fakt to řešit nebudu.

Je to jak s tím masem a chlastem, co mi doktoři zakázali. Na to taky kašlu. Takže jsem přestal naklikávat události na FB, protože za a) – nebudou, za b) – až budou, nedostanu se na ně. A nejen to. Odlikeoval jsem spoustu institucí, spolků a organizací, které jsem roky pracně dohledával při úsilí zjistit, co se tady v regionu kde kdy bude dít. Je to najednou zhola zbytečné. Virtuál mě nezajímá. Stream je mi ukradený. Stejně jako lidé, se kterými už nemám nic společného. A kteří jsou vyvaleni z toho, že jsou pro mne unfriendly.

Prostě začínám končit. Nechodil jsem do divadla, na koncerty, na vernisáže, za sportem celé roky. A nebudu zas. Byla to hezká epizodka, ale co nadělám. Však oni vstanou noví bojovníci. Už teď jsou místa, kde je i v tomhle čase za dveřmi plno. Náznaků, jak jsem postradatelný, bylo už takhle dost. Je na čase se podle nich zařídit. Tohle je vhodná příležitost. Stejně lidi nenávidím. A jiné řešení nevidím.

Nechci situaci zlehčovat. 27 tisíc. Je to hodně, nebo málo? Nepřísluší mi soudit. Jen se člověk musí smířit s tím, kolik lidí, které znal osobně, už není. Sedím doma a promazávám fotky (většina stejně za nic nestojí), když už nemůžeme pořádně ani ven (a chodit stále dokola po stejných místech je pro mne k zbláznění). Defilují přede mnou hojně ti, kteří jsou mrtvi. Ať už tak, že „jen“ zmizeli z mého obzoru, nebo opravdu ti, o nichž se člověk během posledního roku dozvěděl, že je už nikdy, ale opravdu nikdy nepotká. Ale zastavit kvůli tomu žití? Zcela zničit svět, jak jsme ho znali?

Aktualizace 6. 4. 2021:

Nouzový stav se tedy údajně prodlužovat nemá, skončí v neděli 11. dubna 2021 a od pondělí se budeme řídit tzv. Pandemickým zákonem. Jsem jen hloupý vlk, a potřeboval bych tedy vysvětlit, jak je možná, že vicepremiér jménem vlády sděluje, že  „Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se otevřou 12. dubna. Zoologické a botanické zahrady budou moci také od tohoto data obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět 20 procent kapacity.“, když dle dikce onoho zákona „Ministerstvo zdravotnictví (dále jen „ministerstvo“), krajská hygienická stanice nebo Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „krajská hygienická stanice“) může za účelem likvidace epidemie COVID-19 nebo nebezpečí jejího opětovného vzniku nařídit mimořádné opatření, kterým přikáže určitou činnost přispívající k naplnění uvedeného účelu, nebo zakáže nebo omezí určité činnosti nebo služby, jejichž výkonem by mohlo být šířeno onemocnění COVID-19, anebo stanoví podmínky provádění takových činností nebo poskytování takových služeb.“ Jak může vláda projednávat „uvolnění ekonomických aktivit“, když dle nového zákona to není v její kompetenci? V zákoně je pouze formulace „Mimořádná opatření podle § 2 nařídí ministerstvo nebo krajská hygienická stanice po předchozím souhlasu vlády.“, nikoli že vláda sama rozhodne. A už jen opravdu malý detail. Na základě čeho se stanovuje kapacita ZOO, v čem má takový blábol oporu?

Aktualizace 10. 4. 2021:

Opravdu, ale opravdu je tu ještě nějaký idiot, co si myslí, že se něčeho dočkáme? Teď už jen jak vrátit do hry zákaz pohybu mimo okres. Viva la Brasil!

A ještě jednou během stejného dne. Viz výše. Nadlidi a podlidi. Bez bumážky se ani neuprdneme. Trest za to, že se člověk choval a chová tak, že se nenakazil a nakazit nehodlá.

Aktualizace 11. 4. 2021:

Už je to tady, už je to tady!

Aktualizace 12. 4. 2021:

K tomu už se fakt nedá nic psát. Nejde to komentovat, nejde o tom nic vymyslet. Prostě jen únava, rezignace, vztek. Už navždy.