weby pro nejsevernější čechy

Pozvánky? Nebudou.

Máme tady jeden takový ošklivý, nepěknou věc. Aktuálně čím dál častěji slýcháme, že se vracíme do NORMÁLU.

Ať si o mne myslí kdo chce co chce, domnívám se, že ti, co tohle hlásají, mají neuvěřitelně krátkou paměť. Normál před rokem a něco vypadal přece zcela jinak, než kádrování, které je nám státem nařizováno. Bohužel si myslím, že návrat do bodu nula je nemožný. Proto i tenhle web už nikdy nebude stejný, jak býval. Z mnoha důvodů, z mnoha hledisek.

Pamatuje si ještě někdo, kdy tu byla běžná zpráva o standardně proběhlé akci? Už ani sám nevím. Pár záchvěvů loni v létě, dozvuky na podzim. Absenci textů jsme se pokoušeli vyřešit příspěvky „externistů“, kteří vždycky mocně slibují, jak redakci zahltí, a je to z toho tradičně prd. Nebo recenzemi knih, z čehož zbylo jen pár předsmrtných záchvěvů a nesplněné očekávání. A hlavně se tak nějak všichni někam vypařili. Na sever, a tak. A lepší už to nebude. Akce (ne)budou. A na pozvánky, tak jak tu bývaly k nalezení do jara roku 2020 a pak chvilku v již zmíněném létě a na podzim, na ty laskavě zapomeňte.

Týdny, měsíce, roky jsem sbíral kontakty, hledal cesty a snažil se sledovat organizátory akcí, kulturní instituce, galerie, muzea, expozice, divadla, a čert ví, co ještě. Abych věděl, co se kde šustne. Co se kde bude dít. Je to pryč. Všechno. Stačilo pročistit oblíbené v prohlížeči a dát „pár“ dislajků ve FB. A je klid.

Nebudu už pátrat, sbírat plakátky a hledat termíny. Nehodlám se podílet na propagaci akcí, kam smějí jen někteří. Nechci s tím mít nic společného.

Nicméně aby bylo jasno, to už byla jen poslední kapka. Spěl jsem k tomuhle posunu celou dobu nekončících lockdownů. Sedě doma si totiž člověk postupně začne uvědomovat, že nic. Už jsem se k tomu za tu dobu párkrát vyjádřil, nemá smysl se v tom patlat zas a znovu. Stručně a jasně – koho to kdy zajímalo, komu to poté chybělo, kdo se staral? Takže – NIC. Ztratil se smysl, zájem, chuť. Přízeň zachovám jen několika stálicím, které posílaly zprávy „odjakživa“, nepolevily ani během pandemie a pokračují dál. Aktivně už ale hledat nebudu. A asi ani chodit. Taky už není proč. Čas nezastavíš. Už přišli noví. Mladí. Ale to budou sekáči, pánové! Ne jako já. Ti se nezakecají… Notabene už se leckde jmenovali autorizovanými a takřka výlučnými fotografy. Takže co já bych tam dělal…