weby pro nejsevernější čechy

Romské děti z varnsdorfských ubytoven pro chudé jedou na Khamoro

Děti z varnsdorfských ubytoven, které byly cílem loňských nenávistných protiromských pochodů, se zúčastní festivalu Khamoro v Praze. Výlet pro ně zorganizovali dobrovolníci iniciativy Nenávist není řešení, kteří je v roce 2011 jezdili podporovat ve chvílích, kdy jejich domovy obléhal dav rozvášněných protiromských demonstrantů. Pořadatelé festivalu dětem vstupenky na galakoncert poskytli zdarma.

„Děti se na výlet do Prahy strašně moc těší, mnohé z nich v Praze ještě nebyly, je pro ně bezesporu prospěšné opustit sociálně vyloučenou lokalitu, kde tráví všechen čas. Na víkend jsme pro ně připravili pestrý program a návštěva festivalu bude jeho vrcholem, vysvětluje pražský evangelický farář Mikuláš Vymětal, který výlet varnsdorfských dětí organizuje. „Jelena Silajdžić, prodecentka festivalu Khamoro, k tomu uvedla, „Je nám ctí uvítat romské děti z Varnsdorfu a doufáme, že s i pomoci zažítků z našeho festivalu překonají posttraumatické stresy, které jim způsobily z loňské nenávistné pochody.“

Díky pomoci města Varnsdorf a za podporu neziskových organizací některé z rodin už opustily ubytovny a v rámci prostupného bydlení znovu žijí mezi ostatními obyvateli města.

„I tohle považujeme za úspěch našich akcí na podporu ještě nedávno z městského života zcela vyloučených lidí. A za další důkaz o tom, že soužití je možné, pokud se lidem chce.“, dodal mluvčí iniciativy Nenávist není řešení Miroslav Brož: „Výlet chudých varnsdorfských dětí je logickým pokračováním přátelství, které mezi námi vzniklo během loňských protiromských nepokojů. Děkujeme všem, kteří přispěli k jeho uskutečnění.“.

Iniciativa Nenávist není řešení vznikla krátce po vypuknutí antiromských nepokojů na Šluknovsku. Její členové aktivně podporovali oběti nenávisti v Novém Bydžově, Krupce, Brně, Novém Boru, Vimperku, Rotavě, Chanově a nedávno v Břeclavi.