weby pro nejsevernější čechy

MasterChef ve Varnsdorfu pálil i chutnal

Varnsdorfský klub pro mládež EXIT77 si připravil obdobu známé televizní soutěže MasterChef, konala se ve středu 12.3. od osmnácti hodin právě v prostorech zmiňovaného klubu. Šlo o soutěž tří týmů a zároveň o ukázku ze třech různých světových kuchyní. Netradiční podívaná i počmuchaná pro všechny gastronadšence.

master chef


Exit se touto akcí snažil otevřít i dospělým jedincům, což bylo splněno opravdu jen částečně. Na večerní chvilku vaření si našlo cestu okolo šedesáti lidí, převážně tedy z řad školou povinných. V jedné části sálu probíhala výše zmiňovaná ukázka přípravy nejrůznějších lahod, které v Česku nepatří mezi obvyklé pokrmy.

Kuchař Jeremy z Spojených států amerických u svého stolu nechal příchozí vyrábět vlastní sushi, postup jim samozřejmě předem předvedl. Ale nejen to, u svého stolu se pokoušel i o další exotické kousky. Druhý mistr svého oboru, Mahes Malasane z Indie, připravoval něco na způsob českého rizota s velmi pikantní omáčkou a masem. Snad všichni, kdo ochutnali, okamžitě běželi k oddělení nápojů, jelikož indická kuchyně zdá se býti velmi ostrou. Další věcí, na které Mahes pracoval, byly všemi chválené placky.

U posledního stolu hájila druhé pohlaví kuchařka Naty z Rumburka, která otevřela italský koutek. Věnovala se především tvorbě domácích těstovin. Tyto tři kouty byly velmi oblíbené, jelikož kde je jídlo, tam to táhne. A kde je dobré jídlo, tam se zůstává.

Před samotnou soutěží tří týmů, která probíhala v jiné místnosti, byl na programu rozstřel. Jelikož do programu se přihlásilo týmů sedm a soutěžit mohly jen tři, bylo toto opatření nutnou podmínkou. Šlo o to, kdo dokáže nejrychleji a nejjemněji nakrájet cibuli. Bohužel si účastníci obešli celý pracovní stůl a divákům nechali velmi omezený prostor pro sledování jejich urputné práce.

Zvítězil tým „Ještě žijem“, „Tři palačinky“ a „Deerexové“ (za celou redakci se předem omlouvám za zkomolení těchto názvů, ale řídili jsme s heslem: co slyším, to píšu). Úkol spočíval v uvaření tří jídel, z nichž jedno bylo společně dané a to byl dezert – pudink. Všichni vařili ze stejných ingrediencí a tudíž za stejných startovních podmínek.

Hodina byla časovou hranicí. Dvě holčičí uskupení a jedno klučičí stihlo za tuto dobu uvařit věci jako šťouchané brambory s jarní cibulkou, jarní salát nebo kuřecí paličky. Čtyřčlenou porotou pak byl vybrán vítěz, kterým se stal tým „Ještě žijem“. Tito chlapci obdrželi čtrnáct poukazů v hodnotě padesát korun do místního kebabu. Za druhé místo „Deerexové“ vyfasovali poukázku v hodnotě sto padesáti korun do zdejší cukrárny.

Občas sice vypadly pojistky nebo vznikly nějaké momentální technické potíže, ale taková záležitost, jako obdoba MasterChefu, tady ještě nebyla a také proto to byla velmi povedená akce. Po organizační stránce znovu vše zvládnuto, v Exitu si na to začínám pomalu zvykat. Hrála příjemná hudba, bylo si kam odložit kabáty, program byl dopodrobna naplánován a „pití na zapití“ připraveno.

Za fotografie zodpovídal Jakub Trmal: