weby pro nejsevernější čechy

Den MAS Šluknovsko podruhé = radnice + ulice + Střelnice

Jo, pane řediteli, ono se to řekne, deset nejlepších fotek z akce. Se mi to zase nějak vymklo… Navíc to nechci dělit do víc článků, takže tahle reportáž bude hooooooodně dlouhá. Krátce po zprovoznění Staročeského jarmarku v sobotu 9. června 2012 v okolí Varnsdorfské Střelnice začaly na připraveném pódiu prostorové zkoušky souborů, které měly vystoupit v odpoledním galaprogramu. Některé to vzaly od podlahy včetně krojů, některé jen tak v civilu. Už v této chvíli mě zaujala živelnost mládeže ze Slovenska a úžasný hlas zpěváka z Rožnova pod Radhoštěm. Což ovšem neznamená, že ti ostatní by snad byli nějaká druhá třída!

Po chvilce oddechu na oběd zpátky do civilizace – v obřadní síni městského úřadu byli slavnostně za účasti hlav pomazaných přijati (a podarováni) zástupci souborů. Starosta města, rumburský senátor, krajská radní pro kulturu, zástupci pořádajícího Lužičanu, předseda folklórního sdružení, zástupci MAS Šluknovsko (fakt na ty jména nejsem, dosaďte si sami), pivo od Kocoura na přípitek a uzeniny od Vohnouta + sýry z mlékárny na jednohubkách.

Poklusem pryč od hodování, protože někde ve městě už začíná krojovaný průvod ulicemi. To je zvláštní – když tu chodili daleko méně příjemné a zajímavé davy, novinářů bylo všude plno. Teď v širém okolí zástupce médií ani jeden… Soubory pochodují, tancují, zpívají. Na ulicích přihlíží pár lidí, to i na Rampušačce je víc čumilů. Postupně až na Střelnici, kde každý soubor předvede nejprve krátkou ukázku. Až jsou na pódiu všechny transparenty, je galaprogram slavnostně zahájen. Mezi diváky se objevuje Jiřetínský starosta a krajský radní. Sotva moderující Martin Louka promluví o počasí, zprudka se rozprší a program je na chvíli přerušen. Aspoň je chvíle na vyhlášení výsledků nultého ročníku Jahodobraní. Zatím se obloha umoudří, pracovní četa uvede pódium zpět do použitelného stavu a program může pokračovat. Paráda. Jen kdyby ti místní nebyli líní zvednout zadky a přijít (vždyť to bylo zadarmo!). Inu, uvidíme, kam se vrtne příští ročník.

Tagy