weby pro nejsevernější čechy

Festival Jurt 2014 – Život v zahradě (Brniště)

Vážení, rádi bychom vás pozvali na 2. ročník hravého festivalu „FESTIVAL JURT – Život v zahradě“, který se koná v Brništi, okres Česká Lípa, v areálu lesního Zátiší dne 2. srpna 2014. Srdečně zveme všechny nadšené zahradníky, příznivce přírodního způsobu života a bydlení, milovníky přírody, nomády a hlavně RODINY S DĚTMI na 2. ročník hravého festivalu „FESTIVAL JURT – Život v zahradě“, který se koná v Brništi, okres Česká Lípa, v  areálu lesního Zátiší, dne 2. srpna 2014.

Jedná se o jednodenní festival, který pořádá PNF ZOD a Krásná Jurta o.s. Čeká nás zajímavý program vhodný pro všechny věkové kategorie, pro rodiny s dětmi zvláště. Loni jsme na festivalu symbolicky položili základní kámen Ekocentra v Brništi a letos bude jeho součástí slavnostní otevření Ekocentra veřejnosti. Partneři festivalu jsou Centrum ochrany přírody z Neukirchu, NP České Švýcarsko, obec Brniště, Venkovský prostor o.p.s. a Semínko země. Mediální partneři jsou Radio Contact Liberec, časopis Regenerace a Českolipský deník.

Hlavním tématem letošního festivalu je ZAHRADA, spolupráce, propojování,  výměna zkušeností, propagace zdravého životního stylu a praktická ukázka života šetrného k životnímu prostředí. 

Budou k vidění a zažití pohybové hry na zahradu, přírodní hračky, inspirace a nápady pro zahradu přátelskou dětem i přírodě. 

Již první ročník festivalu se setkal s velkým ohlasem a zájmem návštěvníků, kteří dorazili v hojném počtu, doufáme, že nejinak tomu bude i v letošním roce. Vstup na festival je zdarma. Festival moderuje Tomáš Mařas.

Čeká nás zajímavý program vhodný pro všechny věkové kategorie, v krásném prostředí lesního areálu Zátiší. Stejně jako v minulém roce je festival rozvržen do několika  částí.

Program  pro děti bude probíhat  v amfiteátru, začíná v 10 hodin ráno  a na své si přijdou nejen ony. Můžou se těšit hned na tři pohádky. Dopoledne nás čeká pohádka s názvem „Cvrček a mravenci“, kterou  zahraje Lesní  Divadélko Veselí, po poledni „Šamanská pohádka“ a „Pohádka o lidojedech“ v podání etnoložky a spisovatelky Pavlíny Brzákové a odpoledne pohádka „O Smolíčkovi“, kterou představí Divadlo o.s. Umění mění. Kromě pohádek si děti budou moci zacvičit veselou jógu a podívat se na vystoupení Taj-chi : Tanec s vějíři. Vedle pódia bude pro děti připraveno bludiště z balíků slámy, odpočinková jurta a  různé hravé soutěže. 

Přednášky budou probíhat ve velkém stanu a jsou věnovány tématu zahrady. Dozvíte se například jak kompostovat, jak se člověk propojuje s duchem přírody, jak funguje komunitní podpora zemědělství a další zajímavá témata. Proběhne také praktický workshop stavby kompostéru. 

Na festivalové louce vyroste opět jurtové městečko. Letos bude jurt  ještě více, než v minulém roce. Představí se vám řada neziskovek, lesních školek i škol a dalších užitečných organizací. Jurty jsou, jako mobilní, ekologické a rychle přemístitelné stavby šetrné k přírodě, symbolem tohoto  festivalu. Každá jurta nabídne vlastní celodenní program, ať už půjde o výstavy, cvičení, workshopy, povídání, masáže, ochutnávky vaření, tvoření, relaxaci, poznávání…. rozhodně stojí za to si všechny jurty projít a seznámit se s jejich obyvateli. 

V areálu festivalu dále najdete tržiště řemesel, vegetariánskou jídelnu Šambalu, čajovnu, kavárnu, občerstvení, čajový pokojík a další. Pro děti jsou připraveny další workshopy a dílny: výroba píšťalek koncovek, malba a tisk na látku s motivy rostlin, lanové aktivity, malování na magnetky s motivy zahrady, malba na tělo i na obličej, cvičení veselé jógy, výroba aromatických mýdel a ozvučných dřívek, výroba panenek ze sena, slámování, zdravé vaření a další. 

Pro děti budou v rámci workshopu připraveny kreativní úkoly, jež spojuje téma zahrada. Ta nám poskytuje mnoho výtečných plodů, jako je ovoce, zelenina nebo bylinky. Umějí se ale děti mezi širokou nabídkou ovoce a zeleniny orientovat? Poznají mátu, bazalku nebo šalvěj? Pojďme je to naučit formou her , kreativního tvoření,  vůní, pracovních listů , doplňovaček  a dalších…. 

Večerní program bude věnován hlavně muzice. Od 18 hodin se můžeme těšit na vystoupení Jany Vebrové s harmonikou. 

Od 19 hodin na koncert teplické kapely „Spolčení hlupců“. Kapela vznikla v roce 2004, v roce 2007 pak vydala své první album „Sudetenmuzik“. Kromě jejich originální muziky zaujmou zajisté i texty, na kterých spolupracují se známou severočeskou básnířkou Svatavou Antošovou.  Zahrají nám v sestavě: Zbyněk Prokop – alt a tenorsaxofon, Alena Habětínková – zpěv, Karel Šidlo – kytara, zpěv, Jan Skalický – baskytara, Igor Barboi – akordeon, Michal Froněk – bicí. 

Ochutnávka:

http://bandzone.cz/spolcenihlup

Hlavní večerní program pak bude patřit koncertu kapely „České srdce“. Hudební skupina „České srdce“ byla založena v roce 1989 a letos slaví 25 let existence.  Zakládajícími členy byli Michal Šenbauer – kytara, Ondřej Mucha – bicí, Karel Holas – housle, Pavel Kučera – basa a zpěv. 

První deska „České srdce“ z roku 1990 měla díky své originalitě úspěch u posluchačů všech věkových kategorií. Zásadním mezníkem v životě kapely bylo seznámení s Alanem Stivellem, francouzským multiinstrumentalistou, se kterým pak koncertovali nejen po České republice, ale proslavili se i v zahraničí.  Druhé album „Srdce z Avalonu“, vyšlo v roce 1993,   v roce 1994 vydala kapela desku s názvem „Pohřebiště hitů“, v roce 1998 CD „Oheň, voda, vzduch“,  v roce  2000 album „Znamení“, poslední album vyšlo v roce 2006 s názvem  „Náměsíčnej“. V současné době je zpěvákem Michal Šenbauer a houslistu Karla Holase nahradil Zděnek Pohorský. Koncert začíná ve 20:30 hodin. 

 Ochutnávka z jejich tvorby z druhé desky „Srdce z Avalonu“:

https://www.youtube.com/watch?v=hSO-rfUDu2I

„Jen si dej, pauzu právě, klidně se vzdej, napospas trávě“ 

https://www.youtube.com/watch?v=W-dk2E97PN4

Detailní program:

Podium, amfiteátr – děti

10.00h Zahájení festivalu 

10.30h Lesní Divadélko Veselí:Cvrček a mravenci (pohádka)

12.00h Pavlína Brzáková: Šamanská pohádka 

12.30h Vystoupení Taj-ji: Tanec s vějíři

13.00h Cvičení veselé dětské jógy v zahradě

14:00h Pavlína Brzáková: Pohádka o lidojedech

15.00h Divadlo o. s. Umění mění: O Smolíčkovi  (pohádka )

18.00h Jana Vebrová – harmonika

19.00h Spolčení Hlupců –  koncert

20.30h České srdce – koncert

Velký stan přednášky

10.30h Šárka Patrná: Základy aromaterapie a esence našich zahrad

11.30h Tomáš Hodek: Kompostování 

12.30h Hana Vacková: Komunitní podpora zemědělství

13.30h Magdalena Smetanová: Zahrady, které baví děti

14.30h Kateřina Hodková: Čtverečková zahrádka 

15.30h Pavlína Brzáková: Rituály jako dobrodružná cesta ke spojení s přírodou

16.30h Jana Cvrčková: Dobré sousedské vztahy mezi rostlinami

Louka

10-16h Kateřina Horáčková: Praktický workshop stavby kompostéru s celodenní přednáškou a praktickými radami

Ekocentrum Brniště

11 hod slavnostní otevření ekocentra pro veřejnost

Interaktivní výstava „Kulturní krajina“

Jednotlivé jurty:

01. jurta – SNP Českosaské Švýcarsko : Projekt „Adopce lososů“

02. jurta – Lesní školka Mezi lesy: Muzikoterapie, řemeslný workshop

03. jurta – Lesní škola Zeměkvítek: Představení komunitní školy v duchu lesní pedagogiky s prvky waldorfské a montessori pedagogiky, workshop výroby sushi  pro děti, aneb i taková může být svačinka do školy

04. jurta –Václav Vorlíček – Cvičení Tai chi čchuan  v zahradách Číny

05. jurta – Valpurga Hozáková, Dana Hegerová – MISP-Massage In Schools Programme:  Relaxace v zahradě, ukázky masáží pro celé rodiny, povídání o léčivém dotyku. 

06. jurta – Pavlína Brzáková : Sibiřská inspirace etnoložky a spisovatelky Pavlíny Brzákové. postřehy z cest po Sibiři a ukázky šamanských atributů

07. jurta – Venkovský prostor o.p.s. a IBZ St. Marienthal: Ovoce a bylinková zahrada, workshop pro děti

08. jurta – NSZ Neukirch a  PNF ZOD:  Co se děje v trávě?  Hmyzí hotely, poznávání hmyzu, hry, tvoření látkových broučků a stavba mikrosvěta zahrady

09. jurta – Ing. Kateřina Halamová, Ph.D.: Zdravá výživa a škola- zdravě o stravě 

10. jurta – Odpočinková jurta pro děti

11. jurta – David Jindráček:  Tak se žije v jurtě (praktická ukázka)

12. jurta – Prezentace neziskových organizací ER Nisa a TNU, trinacionální sítě ekocenter (výstava),  spolupráce neziskových organizací (volná diskuze 15 -17h)

Čeká nás hravý, zábavný a poučný den v nádherné přírodě, mezi krásnými lidmi, nenechte si ujít! Největším nadšencům doporučujeme naplánovat si příjezd o den dříve a pomoci s budováním jurtového městečka. Přespání možné ve vlastním stanu přímo v areálu festivalu, stanování je zdarma. Hudební nástroje vítány. Užijte si noc pod hvězdami!

GPS: 50°43’15.542″N, 14°42’8.064″E

Více informací k festivalu naleznete na webu:

www. krasnajurta.cz/festivaljurt2014

nebo na facebooku:

https://www.facebook.com/events/1492029114364731/?fref=ts

Fotografie z minulého ročníku:

http://krasnajurta.rajce.idnes.cz/Festival_Jurt_Brniste_3.8.2013_-_1._rocnik/

Přejeme krásné léto a těšíme se navaši návštěvu 

 

Srdečně,

Mgr. Nicol Vondra

PR a kontakt pro média

774 216 807

777nicol@gmail.com

festivaljurt@centrum.cz

 

za Ekocentrum Brniště 

Mgr. Jana Panáčková Feixová

Podralský nadační fond ZOD

Brniště 

Tel.: +420 733 571 057

Fax: +420 487 850 135

jana@podralsko.cz

www.podralsko.cz

 

za Krásnou Jurtu o.s.

Hana Štroblová

Krásná jurta o.s.

tel: 728 974 010

hana.stroblova@seznam.cz

www.krasnajurta.cz

www.fler.cz/hanambatik

 

Ochutnávka z minulého ročníku: