weby pro nejsevernější čechy

Pevnost Königstein a repliky historických kanonů!

V neděli 7. září budou nad pevností Königstein znít salvy z věrných replik historických kanónů. Na místo se sjede přes 200 kanonýrů.Více než 200 uniformovaných kanonýrů ze 40 různých spolků přiveze k prvním „Salvám nad labským údolím“ 44 věrných replik historických kanónů z 16. až 19. století a co hodinu z nich vypálí. Nebudou chybět ani děla z americké občanské války. 
Kanóny na pevnosti Königstein obvykle mlčí. Není také divu, vždyť doby litinových děl, dštících obláčky spáleného střelného prachu, jsou již dávno pryč. V rámci mimořádného setkání střeleckých spolků z Německa a USA bude ovšem v neděli 7. září dávná válečná výzbroj opět uvedena do provozu.
„Historická děla dnes známe pouze jako exponáty na hradech a v pevnostech. Chybí nám ale skutečná představa jejich mohutné síly,“ říká dr. Angelika Taube, kastelánka pevnosti. „Naše dělostřelba je proto unikátní příležitostí poznat pocity hrůzy a obav, které tyto zbraně po staletí v lidech vyvolávaly. Naše akce se již ovšem obejde bez dělových koulí v povětří.“
S myšlenkou na toto jedinečné představení přišel 1. střelecký spolek z duryňského Triptisu. „Hledali místo pro velkou kanonádu a našli ji u nás,“ dodává šéfka pevnosti.

Koenigstein Friedrichsburg 1600

Koenigstein03 Luftbild-1600

Slavnost zahájí Uwe Müllerová alias August Silný při ranním nástupu v 9 hodin. O hodinu později proběhne vojenské cvičení dělostřelectva a v půl jedenácté budou z kanónů odpáleny první salvy. Akce vyvrcholí v 11:30 vojenským soudem. Od 13:30 se každou hodinu uskuteční speciální kanonáda. Své manévry bude na hradbách provádět šest dělostřeleckých baterií. Mezi odpaly kanonýři ochotně vysvětlí způsob fungování svých zbraní. V půl páté se spolky rozloučí společným nástupem.

Organizátoři akce doporučují všem, kteří chtějí zažít odpalování děl z bezprostřední blízkosti, aby si chránili sluch. Pro návštěvníky budou ochranné pomůcky k dispozici při vstupu do pevnosti. Rodiny s dětmi pod deset let by se měly během odpalování zdržovat nejméně sto metrů od děl. Během akce se platí běžné vstupné ve výši 8 €, snížené vstupné za 6 € a rodinné vstupné ve výši 21 €. Vstupenka platí i pro návštěvu všech výstav. Pevnost je otevřena od 9 do 18 hodin.
Předběžný program:
9:00 Ranní nástup
10:00 Cvičení dělostřelectva
10:30 Kanonáda nad labským údolím
11:30 Vojenský soud
12:30 Přivítání všech pluků velením pevnosti
13:30 Kanonáda nad labským údolím
14:30 Kanonáda nad labským údolím
15:30 Kanonáda nad labským údolím
16:30 Závěrečný nástup
KDY: v neděli 07.09.2014 9–17 h hodin
KDE: Pevnost Königstein | cca 30 km JV od Drážďan, cca 10 km od města Pirna | adresa: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | příjezd/mapa http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html | koordináty 50° 55′ 8.48“ SŠ, 14° 3′ 24.23“ VD
VSTUPNÉ: dospělí 8 € | zlevněné 10 € | rodinné 21 € | vstupné obsahuje všechny akce na pevnosti, použití výtahu a vstup na všechny výstavy
INFORMACE v češtině: český blog www.drazdany.info/koenigstein | www.festung-koenigstein.de