weby pro nejsevernější čechy

…nejen Londýn žije olympiádou…

S tímto sloganem se v úterý 19. června 2012 konaly v areálu Domova důchodců Filipov XIX. Filipovské olympijské hry pro pro uživatele sociálních služeb, klienty domovů se službami pro seniory a zdravotně postižené z Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje, Hl. města Prahy a dále z Německa a z Polska. Po úterku musím konstatovat, že existují akce, kde žádní diváci být nemusí a přesto mají smysl. Velký smysl. Do Filipova dorazilo 19 soutěžních družstev (opisuji z výsledkové listiny: Meziboří, Severní Terasa, Krásné Březno, Dolní Poustevna II, DD Filipov, DD Lipová, DZR Krásná Lípa, DS Krásná Lípa, Dolní Poustevna, Svojšice, MŠ Slunečnice Jiříkov, Oberland, Bogatynia, Zákupy, Chomutov, Česká Lípa, Litoměřice, Rumburk, Kytlice). „Obyčejní“ důchodci, zdravotně postižení, mentálně postižení, Němci, Poláci, mateřská školka – všechno se to na zahradě promíchalo v pestrý hučící chumel, dospělí se stali dětmi, děti se chovaly dospěle a všichni soutěžili ostošest.

Vypomůžu si textem z pozvánky: Smyslem této sportovně společenské akce je především rozšířit spektrum možností, jak být aktivní v období třetího věku. Soutěže jsou koncipovány tak, aby se jich mohli zúčastnit senioři, kterým věk, či zdravotní zatížení neumožňuje větší sportovní výkon, ale i těm, kteří mají celoživotní vztah ke sportu. A tak vedle kulturních, kulinářských, vzdělávacích a společenských akcí přináší Domov důchodců Filipov i nabídku sportovní. Senioři každoročně dokazují, že věk nemá na sportovního ducha a srdce téměř žádný vliv. Sportovní hry probíhají s podporou Města Jiříkova, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a řady sponzorů a partnerů.

Na úvod mažoretky z Jiříkova, slavnostní nástup, úvodní přivítání ředitelem DD panem Sembdnerem a místostarostou Horákem, který pak převzal pochodeň a zapálil oheň. Disciplíny tradiční i netradiční, družstva se přelévala sem a tam, na stanovištích vypomáhali studenti (pro větší internacionálnost i z Mongolska), holky „od jídla“ vesele z dlouhé chvíle trsaly a pak s dětmi z MŠ cvičily jógu, ti unavení si mohly sednout pod stříšky k připravenému občerstvení. Po obědě a chvilce počítání výsledky:

Jako nejstarší účastnice her byla vyhodnocena devětasedmdesátiletá paní Balousová z Rumburka.

Účastnicí s nejvyšším individuálním skóre se stala paní Vlachová z České Lípy.

Tři nejlepší družstva byla:

3. Domov pro seniory Severní terasa, Ústí nad Labem

2. Domov důchodců Meziboří

1. Dom Pomocy Spolecznej „“Jędrek“ – Bogatynia

Vedoucí polské výpravy s úsměvem komentovala výhru tak, že nám alespoň trochu mohli vrátit ten fotbal…

A ještě směska fotek ze soutěžního dopoledne:

Tagy