weby pro nejsevernější čechy

Zahajovací koncert mezinárodního varhanního festivalu ve Filipově 2012

Už je to neodvratně tady, prázdniny a léto o sobě dávají vědět a první červencová neděle je za námi. 1. 7. 2012 se uskutečnil první z řady koncertů, které již pošesté připravila Arte musica ve spolupráci s Římskokatolickou farností Jiříkov.  Je to asi trochu morbidní, ale zvuk varhan jsem poprvé zaregistroval jako dítko školou povinné, účastnící se akce Praha patří pionýrům, kde nás vzali do podzemí památníku na Vítkově. Od té doby jsem slyšel tenhle úžasný nástroj mnohokrát na nejrůznějších místech (od Jaroměřic nad Rokytnou až po VDF) a dodnes mě nepřestává naplňovat úžasem, když mi burcující zvuk píšťal dokáže rozeznít i vzduch v plicích…

V loňském roce jsem pro sebe objevil festival ve Filipově, tudíž nebylo jiné šance, než být opět účasten. Jako první se letos představili Zuzana Němečková (varhany) a Miroslav Laštovka (trubka). Duchovním (a dvojjazyčným) slovem koncert doprovodil farář Jozef Kujan a záštitu stejně jako vloni převzal (osobně přítomný) senátor Jaroslav Sykáček. No a partnerem je (také opakovaně) Biskupské gymnázium Varnsdorf.

Co tedy jiného, než vyjádřit úctu organizátorům, kteří v dnešní době, kdy je všude lidí a peněz čím dál méně, dokáží zorganizovat akci na takové úrovni (nemluvě o tom, že vstup je volný). Takže za týden na slyšenou, zatím pár fotek z mého stroje:

A tady fotky od mladší generace:

foto: Jakub Trmal

Tagy