weby pro nejsevernější čechy

Rekonstrukce Krymu

Na první lahodné kávě si po mnoha letech pochutnali ve slavné rumburské kavárně Krym nebo také Venuše a ještě dříve Café Henke dva čeští významní architekti Radovan Lipus a David Vávra, autoři fenomenální televizní série Šumná města. Kávu ovšem neservíroval šumný číšník (František Šec +5.8. 2005), ale pozorná Klára Mágrová, která oba pány pozvala na vernisáž výstavy Šumná a bezbranná v rumburské LoretěKdy dojde na další kafíčko je ale ve hvězdách, neboť budova Krymu alias Venuše je, laskavě řečeno, ve stavu dezolátním. Po posledním majiteli zbyly na chodbách pouze plakáty Sparty a oči pro pláč.

Přesto se snad ale blýsklo na lepší časy, neboť se našel nový kupec a investor, který je zatím plný elánu celou budovu rekonstruovat a vrátit ji původní lesk. Stojí před ním ale úkol v pravdě heroický.

Organizátoři výstavy Šumná a bezbranná pozvali Davda Vávru na prohlídku Venuše, neboť je to rumburský architektonický skvost.

Budova vystavěná v předválečných letech ve stylu Art deco a možná i ve stylu kubismu byla oblíbeným místem, kde se scházela společenská smetánka česká i německá.

Ještě dnes je zašlá sláva a krása budovy patrná téměř na každém kroku, zejména ale v tanečním sále. A jeho noblesa, i když poničená požárem, zubem času a nezodpovědným bývalým majitelem oba architekty nadchla. David Vávra byl dojat a potěšen zároveň.

Při prohlídce budovy narazil na několik prázdných starých pohlednic.

Jednu z nich věnoval i čtenářům Rumburských novin.

A kavárně popřál mnoho štěstí, neboť zatoužil po další kávě. Tu by si ale rád vychutnal příště již v sedě.