Trixi Worracková ovládla letošní Tour de Feminin

Němka Trixi Worracková je první závodnicí ve třiadvacetileté historii ženského

cyklistického závodu Tour de Feminin, které se podařilo vyhrát všech pět etap a vydobýt

si tak triumfální celkové vítězství. Jako druhá skončila obhájkyně loňského vítězství

Ruska Alexandra Burchenková, třetí místo vybojovala Sarah Düsterová z Německa.

Nejlepší Češkou byla Pavla Havlíková, která skončila jedenatřicátá, Jarmila Machačová z

Dukly Praha dojala až padesátá šestá.

Mezinárodní závod žen kategorie 2.2 zařazený do kalendáře Mezinárodní cyklistické federace

UCI.se každoročně jezdí na členitém a náročném terénu Českého Švýcarska. Jedna z etap,

21 kilometrů dlouhá časovka, je každoročně situována do polského města Bogatynia. Letos

se závod jel ve dnech od 8. do 11. července za rekordně vysokých teplot. Při časovce dosáhla

ručička teploměru na hodnotu 39 stupňů, ale i při ostatních etapách musely závodnice

bojovat nejen se svými soupeřkami a vlastními silami, ale i s teplotami vysoko nad třicet

stupňů.

Na start závodu se postavilo rekordních 169 závodnic šestadvaceti národností, včetně české.

Za Duklu Praha nastoupila vedla Lady Kozlíkové, Gabriely Slámové, Jarmily Machačové,

Lucie Záleské a Dagmar Labákové i Australanka Amy Bradley. Výběr České republiky

zastupovala zkušená reprezentantka Pavla Havlíkové a její týmové kolegyně Katarina

Hranaiová, Monika Simonová, Andrea Chlumská, Lucie Macíková a Jana Dubnová.

Tour de Feminin je lákavý a zajímavý nejen mezinárodní účastí a tím, že jeho trasa vede

po jednom z nejkrásnějších území České republiky, ale i perfektní organizací. Na jeho

přípravě se každoročně podílí pouze pětičlenný organizační tým, závod samotný je pak

v rukou více jak dvou set pořadatelů z řad policistů, strážníků, hasičů a dobrovolníků. I přes

zranění jedné ze závodnic hned v první etapě závodu a pouze dva kilometry po startu, která

skončila v péči lékařů Lužické nemocnice v Rumburku, byl ředitel Tour de Feminin Jiří Vích

s průběhem závodu spokojený: „Mohu říct jen, že to bylo krásné, skvělé a že se nám podařilo

přepsat celou historii Tour de Feminin. Letos se zúčastnil největší počet závodnic v historii

závodu, 169. Jejich peloton byl největším pelotonem v etapovém závodě v historii celé

československé cyklistiky. Rekord byl zlomen i v počtu zúčastněných států, těch bylo 26, a

týmů, kterých bylo 29. Také se najelo nejvíc kilometrů, celkem 450,1. A průměrná rychlost

byla vyšší než v minulých ročnících. A navíc, poprvé za třiadvacet let vyhrála všech pět

etap jen jedna jediná závodnice,“ vypočítává s nadšením ředitel Vích. K rekordům letošního

ročníku lze zařadit i množství dopisů které řediteli zasílají manažeři týmů. „Poděkování

od manažerů a jejich uznání nás velmi těší, zvlášť když už teď plánují, že za rok se chtějí

zúčastnit dalšího Tour de Feminin. Byli prý nadmíru spokojení a my jsme šťastní, že se naše

téměř roční práce takhle úspěšně zhodnotila,“ uzavírá Jiří Vích.