weby pro nejsevernější čechy

České Švýcarsko zůstává turistickým rájem i po víkendových povodních

Krásná Lípa, 9. 8. 2010 – Národní park České Švýcarsko a jeho okolí zůstává i přes víkendové ničivé povodně v Ústeckém a Libereckém kraji atraktivní turistickou lokalitou, kde lze bez jakýchkoliv mimořádných rizik strávit příjemnou dovolenou. Až na výjimky, jakými jsou například obce Hřensko a Srbská Kamenice, zůstala většina území národního parku povodní nedotčena a není důvod tuto lokalitu, která se od loňského roku pyšní titulem „Excelentní turistická destinace“, nenavštívit.

Návštěvníkům Českého Švýcarska nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí, neboť hlavní turistické cíle zůstaly nedávnou katastrofou zcela nezasaženy.

„Většina území národního parku je především pro pěší turisty dobře dostupná, zásadnější omezení lze v podstatě očekávat pouze v bezprostředním okolí řeky Kamenice,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Obavy z návštěvy národního parku nejsou namístě, pouze na některých – již označených – místech je zapotřebí zvýšené opatrnosti v důsledku poškození povrchu cest.“

„Na většině míst se život vrátil do normálních kolejí, skalní útvary jsou nepoškozeny, pěší trasy i cyklostezky jsou až na výjimky schůdné a sjízdné, penziony, rozhledny i památky otevřené a České Švýcarsko tak stále zůstává ideálním místem pro letní i podzimní dovolenou. I pouhou svou návštěvou tedy návštěvníci regionu výrazně pomohou, neboť zrušením plánovaných pobytů a odlivem turistů by byl náš kraj zbytečně postižen podruhé,“ říká Marek Mráz, ředitel Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Základní informace o problematických lokalitách:
Obec Chřibská je již průjezdná i směrem na Jetřichovice, penziony normálně fungují
V obci Jetřichovice jsou komunikace v provozu, služby fungují včetně informačního střediska
Pravčická brána je otevřena a v provozu, přístup možný přes Mezní Louku – přes Gabrielinu stezku 6 km, cesta z Hřenska je uzavřena
Soutěsky Hřensko jsou zcela uzavřené včetně vnitřní části obce
Hlavní silnice Děčín – Hřensko – Bad Schandau je normálně průjezdná (uzavřena je jen část Hřensko – Mezní Louka, Hřensko -Janov)
Parník Poseidon na Labi prozatím nejezdí z důvodu zvýšené vody, ale tento týden (pravděpodobně od středy) by měl plavbu obnovit dle platného jízdního řádu
Turistický autobus – linka 434 – jezdí na trase Děčín – Hřensko a zpět, pak pokračuje do Srbské Kamenice – Jetřichovic –na Mezní Louku – do Mezné a zpět do Jetřichovic – Chřibské – Doubice – Krásné Lípy. DPMD tento týden připravuje aktuální novou trasu (Hřensko – Mezní Louka bude na delší dobu uzavřena) a aktuální jízdní řád. V této chvíli bohužel dochází ke zpoždění v jízdním řádu linky 434 z důvodu objížděk na nové “povodňové“ trase. (spoje z Děčína 6:05, 12:05 a 18:05 jezdí tento týden jen na trase Děčín – Hřensko a zpět a dále nepokračují)
Vlaková spojení fungují po celém Českém Švýcarsku (v případě poškození kolejí byla okamžitě zavedena náhradní autobusová doprava) – včetně spojení Rumburk – Krásná Lípa – Mikulášovice, Děčín – Hřensko – Bad Schandau, Rumburk – Rybniště – Jedlová – Benešov nad Ploučnicí -Děčín apod.

Další podrobné informace o aktuálním stavu turistických atrakcí, tras a dopravních spojích budeme průběžně zveřejňovat na našich webových stránkách www.ceskesvycarsko.cz