weby pro nejsevernější čechy

Nová koza v děčínské zoo

Návštěvníci děčínské zoo mají od tohoto týdne možnost vidět v zoo nové zvíře. Jde o zvláštního kopytníka – kozu šrouborohou. „Zvířata jsme deponovali ze Zoo Liberec. Protože jde o pět dvou až tříletých samců, jde pouze o expoziční zvířata. Je ale možné, že pokud se nám podaří sehnat samici, zaměříme se i na chov,“ uvedl zoolog Roman Řehák.
Koza šrouborohá neboli markhur (Capra falconeri) je velký zástupce podčeledi koz a ovcí obývající rozptýlené lesy Západních Himalájí. Je národním zvířetem Pákistánu. Obývá biomy v nadmořských výškách 500 až 3500 m, kde se živí trávou, listy a kteroukoliv dostupnou vegetací, která v oné oblasti roste a kterou z vyšších míst často získává způsobem, že se postaví na zadní končetiny a předními se opře o kmen stromu. Je aktivní převážně brzy ráno a v pozdním odpoledni, přes den odpočívá ve svých úkrytech. Samice tvoří většinou malá, zhruba devíti členná stáda, samci žijí většinou samostatně. V období rozmnožování spolu svádějí samci bouřlivé zápasy, při kterých se snaží připoutat pozornost co největšího počtu samic. Při těchto soubojích do sebe dva rivalové zapletou své rohy a začnou se kroutit a přetlačovat až do doby, kdy jeden ze zápasníků nepadne k zemi. V tomto období vydávají zvuky blízce podobné zvukům vydávaných kozou domácí.

Alena Houškováspecialistka pro mediální a informační činnostCentrum návštěvnických služebZoo Děčín – Pastýřská stěna, p. o.Tel.: +420 603 465 310E-mail: media@zoodecin.cz