weby pro nejsevernější čechy

Výstava o barokní architektuře Šluknovska se představuje v Dolní Poustevně

V Centru setkávání v Dolní Poustevně probíhá od 5. 1. do 26. 1. 2011 česko-německá výstava „Architektonické návrhy Johanna Lucase von Hildebrandta“ o nepříliš neznámé podobě barokní architektury Šluknovska. Vypráví dosud neznámé příběhy ze stavební historie objektů, které nabídly archivy ve Vídni. Prostřednictvím dobových plánů a velkoformátových fotografií seznamuje se stavbami, které byly postaveny ve Šluknovském výběžku v 1. polovině 18. století významným rakouským architektem Johannem Lucasem Hildebrandtem a stavebním mistrem Johannem Georgem Aichbauerem z Prahy.

Výstava v Centru setkávání v Dolní Poustevně je přístupná v pondělí, středu a pátek od 14.00 do 17.00 hod. Ve středu 5. 1. 2011 ji zahájí vernisáž, doplněná o komentovanou prohlídku. Výstavu pořádá Město Dolní Poustevna. Připravila ji Římskokatolická farnost Jiříkov za podpory Ministerstva kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Nadace české architektury a Obce Staré Křečany. Záštitu nad výstavou převzal senátor děčínského okresu a starosta města Rumburk Ing. Jaroslav Sykáček, litoměřický biskup Mons. Jan Baxant a ředitelka Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Mgr. Eva Balaštíková.

Výstavní projekt prezentuje čtyři sakrální památky Šluknovska, spojené s osobou vídeňského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Jedná se o kostel sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech, kostel sv. Jiří v Jiříkově, vstupní křídlo Lorety v Rumburku a vlastní loretánskou kapli Panny Marie. Výstavní panely nabízí česko-německý text, aktuální fotografie i dobovou fotodokumentaci. K vidění jsou reprodukce dobových stavebních plánů z pražských a vídeňských archivů. Výstava „Architektonické návrhy Johanna Lucase von Hildebrandta“ se veřejnosti poprvé představila na přelomu roku 2009/2010 v ambitu Lorety v Rumburku, poté putovala do saského Neugersdorfu, na jaře 2011 byla vystavena v předsálí hlavního jednacího sálu Senátu ČR, poté se prezentovala ve Starých Křečanech a v prosinci 2010 byla k vidění na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Od března do května 2011 budou výstavní panely viset v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Poté budou nastálo umístěny ve Starých Křečanech.

5. 1. – 26. 1. 2011, pondělí, středa a pátek, 14.00-17.00 hod.

Centrum setkávání v Dolní Poustevně