weby pro nejsevernější čechy

Mráz, sníh a psi, špatná kombinace pro lesní zvěř

Loňský, mimořádně chladný a na sníh bohatý prosinec, působil komplikace nejen na silnicích a v domácnostech, ale také ve volné přírodě.

V osmnácti mysliveckých honitbách, které najdete ve Šluknovském výběžku je dosud hlášen úhyn sedmapadesáti kusů srnčí a šesti kusů dančí zvěře.

Pracovník odboru životního prostředí na městském úřadě v Rumburku Miroslav Lotocký u kterého se shromažďují tyto informace říká: „nemusí to být konečné číslo, honitby byly zčásti nepřístupné, takže je možné, že myslivci najdou nějaké další kusy. Navíc rychlé oteplení může přinést zvěři další potíže. Tím, že odtál sníh, mění se jídelníček na který není metabolismus adaptován.“

 

Kromě nepříznivého počasí způsobili úhyn zvěře i volně pobíhající psi. „Když zvěř stojí u krmelce, je jejich snadnou kořistí,“ podotýká Karel Schäfer.

Zima zdaleka nekončí, takže tyto počty se mohou ještě znásobit, už teď je ale jasné, že oproti loňsku budou ztráty pravděpodobně vyšší. Za období od 1.4.2009 do 31.3.2010 došlo k úhynu 103 kusů srnčí zvěře a 7 kusů daňčí zvěře.

 

V případě, že jste využili příznivého počasí a při procházce do lesa jste na nějaký podobný uhynulý kus jste narazili, ohlašte ho na odbor životního prostředí na úřadě ve vašem městě, nebo přímo v Rumburku. Úředníci budou informovat příslušné myslivecké sdružení a myslivci už se sami postarají o jeho likvidaci. (412 356 295 E-mail: lotocky.zivprost@rumburk.cz)