weby pro nejsevernější čechy

Ježíš poutník

To se tak někdy stává, že člověk dorazí na nějaké místo za zcela nějakým účelem a ono se tam děje shodou okolností i něco úplně jiného.  Když jsem ve čtvrtek 9. srpna 2012 dorazil do Jiříkova (jednak nafotit křížovou cestu, druhak na domluvenou schůzku), nachomýtl jsem se k partě, která právě rozebírala a na auto nakládala jednu místní sochu. Dorazil jsem o pár minut pozdě, takže nejprve pár fotek místního Mgr. Vladimíra Matičky, který událost monitoroval od samého počátku:

Od zmíněného pana Matičky také pochází informace, co se tu vlastně odehrávalo:

Socha Žehnajícího Krista v Tylově ulici v Jiříkově je od roku 1860 nedílnou součástí domu č. p. 8, známého jako drogerie „Bley“. Sochu nechal zhotovit jeden z významných jiříkovských obyvatel, Eduard Holfeld, a je datována 30. 8. 1860 (viz příslušný snímek). Nyní ji čeká rekonstrukce a na své místo se má vrátit v listopadu letošního roku.

Zbytek operace už jsem mohl dokumentovat i já:

Bohužel se při rozebírání sochy, jejíž jednotlivé části překvapivě nebyly spojeny vzájemně ničím jiným, než vlastní vahou, nikde neobjevila žádná tajná skulina. Naděje, že se dočkáme nějakého poselství předků, tak zůstala nevyslyšena. No a pokud to klapne, mohla by se zprávička objevit i v Děčínském deníku.

Tagy