weby pro nejsevernější čechy

Koncertní provedení mše propojí rockovou i vážnou hudbu

Výjimečný hudební i duchovní zážitek nabídne koncertní provedení mše Boží milosrdenství. Skladba kombinující moderní rockovou muziku s vážnou hudbou zazní v sobotu 18. 6. 2011 od 17.00 hod. v kostele sv. Vavřince v Rumburku. Dílo vznikalo v průběhu pěti měsíců v roce 2010. Po čtyřměsíčním zkoušení se premiérově představilo letos v květnu v kostele sv. Mikuláše sv. Mikulášovicích. Skladba pochází z pera Patrika Englera. Pod jeho taktovkou vystoupí dva sbory a na devadesát účinkujících z celého Šluknovska. Nejmladším zpěvákům je deset let. Texty na základě knihy sestry Faustyny upravil P. Engler. Koncertní provedení mše pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Vstupné je dobrovolné.


S propojením různých hudebních stylů má P. Engler (*1971) již zkušenost. V roce 2009 měla premiéru jeho rozsáhlá hudební skladba Oratorium ke cti sv. Pavla. „Propojení moderní a vážné hudby je pro mě zajímavým spojením, díky němuž se k vystoupení přidají i děti a mladí muzikanti. Skladba měla mít původně i divadelní složku, ale tuto myšlenku jsem nakonec opustil,“ uvedl P. Engler. Autorské dílo učitele hudby v Základní umělecké škole v Rumburku vzniklo na objednávku faráře P. Jacka Kotisze z Římskokatolické farnosti Dolní Poustevna a poprvé zaznělo 1. 5. 2011 o svátku Božího milosrdenství. Toho dne došlo k zasvěcení farností v Dolní Poustevně, Lobendavě, Mikulášovicích a Vilémově Božímu milosrdenství. Svátek Božího Milosrdenství, který připadá na první neděli po Velikonocích, je spojen se jménem polské řádové sestry Marie Faustyny (1905-1938). Vyhlásil ho papež Jan Pavel II. 30. 4. 2000, v den svatořečení sestry Faustyny. Ta se narodila jako Helena Kowalska ve vsi Głogowiec a žila v klášteře Kongregace sester Matky Božího Milosrdenství. Vedla nezvykle bohatý mystický život, zjevoval se jí Ježíš, o duchovních prožitcích sepsala knihu Deníček.

„Při koncertním provedení mše Božího milosrdenství v kostele sv. Vavřince zazpívá Vilémovský chrámový sbor, Mikulášovický sbor a Sbor Základní školy Jiříkov Komoráček. Hraje: Komorní orchestr Šluknovska a Komorní soubor Základních uměleckých škol Šluknovska. Jako sólisté vystoupí: Markéta Englerová (soprán), Petra Petrášová a Terezka Borovková (alt), Josef Borovka (tenor), Petr Bydžovský (bas), Libor Žembery a Radek Steklý (bicí), Martin Vosátka (el. kytara), Denisa Fišerová (basová el. kytara),“ řekl farář P. J. Kujan SDB, ředitel salesiánské komunity, která spravuje farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí. Mezi účinkujícími najdeme členy north-crossové kapely Toxic People i dalších regionálních uskupení.