weby pro nejsevernější čechy

Hovor už možná nebude tak drahý ,,špás“

Na začátku tohoto roku nastala ve Francii taková ,,Malá francouzská revoluce“. Na trhu s mobilními operátory se zjevila nová firma, která lidem nabídla naprosto nemožnou věc. Za (v přepočtu) 500 Kč mohli zákazníci volat a psát SMS či MMS do všech sítí neomezeně, k  tomu byly navíc přidány 3 GB internetu. Lidé začali po statisících přecházet právě k této firmě. Když nasadím svůj nejoptimističtější pohled, něco podobného může čekat teď nás.
ilustrační foto – Jakub Trmal

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž otevřel tuto možnost. V aukci nabídne přidělení volných kmitočtů, což pro laiky prostě znamená, že může přijít nějaký čtvrtý operátor. Všichni moc dobře víme, jaké teď platíme účty za telefon a že ty sumy jsou prostě nehorázné.  V porovnání s ostatními zeměmi si Telefónica, T – mobile a Vodafone říkají o takové částky, za které by si v cizině klepali na čelo. A pozor, dokonce i vláda vydala prohlášení, že chce plně podpořit vstup (z)dravé konkurence.

Veřejným tajemství jsou zákulisní dohody naší operátorské trojky, bez kterých by nás takhle natahovat nemohli. ČTÚ ale samozřejmě nikdy nic velkého neodhalil, takže až do teď tu fungoval blažený triumvirát. Před nadcházející aukcí museli případní zájemci zaslat své nabídky či možnosti. A světe div se, do soutěže chce vstoupit firma PFF.

Investiční a finanční skupině PFF, jak je tato společnost popisována, velí miliardář Petr Kellner. V takové instituci by se určitě finanční prostředky na rozjetí vlastní sítě našly. Jenže zástupci oné firmy mlží a se slovy ,,rádi bychom se stali čtvrtým hráčem na trhu, ale nebráníme se spolupráci s ostatními operátory“ můj nadšený optimismus odchází.

Když tedy PFF vyhraje a opravdu se stane ,,tím dalším“, hodně věcí se může změnit. Pod tuto Kellnerovu firmu patří například Home Credit, Sazka, Česká pojišťovna či AirBank a v plánu je všechny tyto instituce společně s možnou novou firmou, poskytující telefonní služby, propojit. Jestli bude chtít uspět, tak ceny musí jít razantně dolů. Uvidíme, jak s tím Petr zatočí.