weby pro nejsevernější čechy

Takovej barevnej vocas letící komety

Impulsem k natočení filmu o Filipu Topolovi byla jeho smrt; bohužel. Muž, který si v rozhovorech, které poskytl, držel ležérní odstup, zůstává i po tomto filmu tajemným soliterem, což ovšem byla zjevně pozice, která mu vyhovovala. A tak skutečně nezkreslenou zprávou o jeho životě, názorech, citech a pocitech podává jeho tvorba. A tu může vnímat každý jak chce. Takže je všechno vlastně v pořádku.

Stominutový dokument začal vznikat už před dvěma lety, na počátku snažení stál manažer Psích vojáků Romek Hanzlík. Důležitým impulsem, který výrobu filmu akceleroval, byl finanční dar od Petra Iži, zapojení fanoušků do sbírky na HitHitu a potom zřejmě nevyhnutelná koprodukce s Českou televizí, protože nebýt této instituce, nebyly by asi koncerty Psích vojáků k dispozici v potřebné kvalitě a filmu TBOLK by zjevně chybělo to důležité ‚maso‘.

Divákům, které tvorba Filipa Topola minula (nebude jich málo), možná bude chybět základní informace, která by jim pomohla v orientaci, v zasazení jeho postavy do kontextu hudební scény a možná i doby.

Fanoušci se dozvědí nějaké informace, které snad dosud nebyly v této komunitě známé, například příhoda z Kanady, kde Filip zahrál v restauraci koncert na opravu klavíru na klavír, který potřeboval rekonstrukci.

Důležitými mluvčími jsou ve filmu: bratr Jáchym (historky z dětství jsou vtipné a kouzelné), jeho spoluhráči z kapely David Skála a Jan Hazuka a nakonec i Filip sám v některých textech (Mně 13, Karla Klenotníka cesta na Korsiku a Jako pes).

Film je chronologickou montáží o netuctovém životě kumštýře, který žil a tvořil až na krev.

I když je dokument poměrně dlouhý, téměř po celou dobu drží tempo, nejsilnéjší jsou ale stále sekvence z koncertů kapely nebo i ze sólových vystoupení Filipa Topola samotného.

Po skončení projekce jsem se ale nemohl zbavit pocitu, že mi ve filmu něco chybí. Temná strana síly, Kilián Nedory!

Tohleto šílené a zvrácené Topolovo alter ego je ve filmu zmíněno jenom úplně potichoučku, Kilián zemřel v nemocnici, špitne sám hlavní hrdina příběhu a když nebudete dávat pozor, ani si tohoto sdělení nevšimnete.

Myslím si ale, že tím, že tvůrci Kiliána vynechali, opomenuli jednu velmi výraznou kapitolu jeho života, bez které by nemohlo dojít k jeho přerodu v muže smířeného a až božsky mírného. Když Kilián zemřel, zmizel i egoistický rocker, o kterém mluví první část filmu.

Takovej barevnej vocas letící komety je důležitý film, který důsledně prohledal archivy a zdokumentoval všechno, co je možné o Filipu Topolovi exaktně zjistit. Díky za to.

PS. Film vstupuje do kin 24/9, ještě před tím v sobotu 19/9 uvede Česká televize na stanici Art záznam koncertu k nedožitým Topolovým padesátinám Sbohem a řetěz a pak i film Žiletky, ve kterých hrál hlavní roli.

Dokmument TBOLK můžete vidět nejblíž v Novém Boru a to 29/9 (přehled dalších naprogramovaných představení tady->).