weby pro nejsevernější čechy

Učitelé se mě neptají, co jsem dělala o prázdninách. Vědí to z mých videí, říká varnsdorfská YouTuberka Bé Hà

V roce 2013 začala dívka z Varnsdorfu točit videa a nahrávat je na internet. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby za dva roky nedosáhla na magickou metu 100 000 odběratelů na YouTube. Pod uměleckým jménem Style with me natáčí dívka z rumburského gymnázia videa o módě, kosmetice a jiných, často čistě holčičích, záležitostech.

V současné době má občanským jménem Bé Hà svojí stálou fanouškovskou základnu a patří mezi hvězdy českého youtuberského nebe. Stovky lidí se denně dívají na její videa, každý den ji přichází nespočet nabídek na reklamu. Jak vypadá mladý osmnáctiletý život se slávou získanou ve virtuálním světě?

Právě jsi překonala sto tisíc odběratelů na YouTube. Jaký to je pocit, když víš, že tolik lidí sleduje tvoji práci?

Já nevím, je to neuvěřitelný. Asi si ani nedokážu představit, jak vypadá sto tisíc lidí najednou. Je úžasný, že se o mě dobrovolně zajímají a chtějí mě dál a dál sledovat.

Víš, kdo se na tvoje videa dívá?

Nedávno jsem se koukala na statistiky a nejvíc mě sledují lidé mezi osmnácti a dvaceti pěti lety. To je trochu zvláštní, protože na sociálních sítích se u mých videí nejvíce projevuje mladší skupina fanoušků. Vidím ale například u sebe, že čím jsem starší, tím už nemám takovou potřebu projevovat se. Proto jsou na sociálních sítích aktivnější mladší fanoušci, jenže na YouTube si videa rozkliknou i ti starší.

Kolik lidí se průměrně podívá na tvoje videa?

O prázdninách jich bylo samozřejmě víc, protože bylo hodně lidí doma. V té době to rostlo na čísla kolem devadesáti až sto tisíc zhlédnutí. Teď je to cca padesát až šedesát tisíc zhlédnutí na video.

Já si třeba neumím představit, že máš kolem sebe tolik lidí, kteří tě vlastně obdivují a milují každé tvoje slovo.

Je to hrozně hezký, když naživo potkám někoho, kdo mě třeba vidí poprvé. Když jsem byla v Bratislavě, tak se některé holky rozbrečely, když se se mnou potkaly. A to je šílený, protože já jsem vlastně obyčejná holka a nic speciálního nedělám. Když se tohle stane, tak mě to docela rozhodí.

Na tvoje videa se nejvíc dívají lidé mezi osmnácti a pětadvaceti lety. Odpovídá to ale tvé fanouškovské základně?

Tam jsou rozhodně mladší lidé. Ti starší se na moje videa kouknou, ale nejsem jejich favorit. Málokdy se stává, aby starší člověk ,,obdivoval“ mladšího.

Sledují tvá videa jen dívky nebo sem tam i nějaký kluk?

To vím docela přesně! Dívá se na mě šestnáct procent kluků (smích). To mě právě docela překvapuje, protože moje videa jsou dělaný především pro holky. Občas mi i nějaký kluk napíše na Facebook, že mě sleduje a tak. To je super.

Pátrala jsi někdy po tom, co konkrétně se lidem na tvých videích líbí?

To jsem si raději nezjišťovala a často se na to ptám sama sebe (smích).

 JT 2177

Poznávají tě i lidé mimo náš výběžek? Třeba v Praze?

Tam mě poznávají vždycky, hlavně v nákupních centrech. Největší koncentrace mých fanoušků je asi v Palladiu nebo na Smíchově. Jinak se se mnou lidé zdraví i v Liberci a podobně velkých městech.

O čem jsou obecně tvoje videa? Jsou jen o módě, nebo se tam objevuje i něco jiného?

Samozřejmě je to především o módě a kosmetice, ale snažím se dělat i videa jiného typu, protože móda ne všechny baví a zajímá. Snažím se dělat i challenge (videa, kde se YouTubeři snaží splnit nějakou výzvu, pozn. redakce) nebo tagy (otázková videa, pozn. redakce). Poslední dobou challenge a tagy zažívají boom a mě baví také, takže není co řešit.

Nejde si nevšimnout, že se ve tvé tvorbě vyskytují konkrétní značky a výrobky. Jak moc spolupracuješ s firmami? Vyděláváš si takhle?

Ve skutečnosti spolupracuji opravdu s mnoha firmami, denně mě kontaktuje až deset společností. Většinu ale odmítám, protože ze svého kanálu nechci udělat televizi, kde běží každou minutu reklama. Vybírám si a filtruji ty firmy, které chci. Naše spolupráce je většinou založená na barteru (výměnném obchodu, pozn. redakce), kdy mi společnost pošle nějaké zboží a já na ně vytvořím recenzi nebo je zmíním ve videu. Často to funguje i tak, že já ukážu jejich produkt a oni mi za to pošlou finanční odměnu.

Je asi jasné, že ti platí i YouTube za ty tisíce zhlédnutí. Posílají ti něco i samotní fanoušci? Jako takovou podporu?

Znám několik YouTuberů, kteří si založili účet a lidé jim tam posílají peníze. Já nic takového nemám, nerada bych něco takhle dostávala od lidí a ani to nějak výrazně nepotřebuji. Mám ale adresu, kam mi kdokoliv může posílat dopisy a balíčky. Fanoušci mi píší, ptají se na různé otázky, podporují mě a občas mi přijde i balíček s penězi, ale to jsou jen desítky či stovky korun.

Jak a proč si začala s točením videí?
Mě vždycky bavilo sledovat videa a číst blogy, chtěla jsem dokonce začít psát svůj blog. Nakonec mě kamarádka přesvědčila, abych zkusila videa na YouTube. V té době bylo v Česku asi jen deset YouTuberek, takže jsme to zkusili. Byli jsme mezi prvními, teď už se to chytlo a je takových lidí mnoho. Ono se to nezdá, ale takový YouTubering zabírá hrozně času. Vlastně veškerý můj volný čas zabere příprava, točení a stříhání videí.

Co na tvoje videa říkají rodiče? Pouští si je?

Mí rodiče jsou asi moji největší fanoušci. Pouští si je sami a někdy i několikrát, a to i přesto, že rozumí každému pátému slovu. Někdy mi to i trošku vadí, protože nemám ráda, když se na svá videa dívám zpětně. Pak procházím bytem a skoro pokaždé se slyším se mluvit (smích).

Jak reagovali tvoji spolužáci na to, že jsi vlastně slavná?

Když to vezmu úplně od začátku, tak mě objevili úplně náhodně. Já jsem se s tím nikdy nechlubila, osobně jsem nikdy nikomu neřekla, že točím videa. Narazila na mě kamarádka, když jsem měla asi tři sta odběratelů. Rozkřiklo se to po třídě a samozřejmě následovala negativní reakce. Byla jsem proto terčem posměchu a chtěla jsem s tím seknout. Dokonce jsem toho na pár dní nechala a skryla svá videa. Nakonec jsem si řekla, že mi to za to nestojí a dnes mi moje videa kompletně změnila život. Dnes mě spolužáci podporují, úplně se to obrátilo.

Sledují tvoji tvorbu i učitelé na gymnáziu?

Já jsem doufala, že ne, ale tenhle rok mě už skoro každý učitel, který mě po prázdninách vidí, oslovuje a říká mi, že nějaké video viděl. Některé mladší učitelky mě dokonce pravidelně sledují. A to není moc příjemné, protože když se po prázdninách ptají, co jsme dělali, já jsem vždycky vynechána s tím, že to už dávno vědí z videa (smích).

Co tebe konkrétně proslavilo? Proč si právě tebe našlo tolik lidí?

To opravdu nevím. Pomohlo mi to, že jsem začala relativně brzo. A doteď mi pomáhá pravidelnost, snažím se vydávat jedno video týdně. Odběratelé mi rostou průběžně, nikdy tam nebyl nějaký velký skok.

Sleduješ i jiné YouTubery?

Spousty, hlavně ty zahraniční. Ale snažím se neinspirovat, protože co je v cizině inspirace, je u nás vykrádání.

Na rumburském gymnáziu dělá taková videa i Alenka Poláčková. Vy jste začínaly spolu?

My jsme začínaly stejně, ona konkrétně o týden dřív. Ona byla ta, která řekla, že to zkusíme. Původně jsme měly mít společný kanál, ale pak to nevyšlo. Rozdělily jsme se a zůstala nám z toho podobná jména. (Alenka Poláčková má na YouTube jméno My great style, pozn. redakce)


Pro ukázku zde představujeme jedno z nejsledovanějších videí, které kdy bylo na kanálu Style with me uveřejněno:

Několik fotografií pořídil Jakub Trmal:

Tagy