weby pro nejsevernější čechy

Ve čtvrtek začalo v Novém Boru sklářské sympozium; a dneska vrcholí!

Letos po dvanácté se v Novém Boru koná mezinárodní sklářské sympozium, po pauze v devadesátých letech se tahle akce stabilizovala a sebevědomě dáva světu najevo: jsme tady a se sklem to umíme!

Na páteční tiskové konferenci (2/10/2015) se představili hlavní organizátoři v jejichž čele stojí město samotné, promluvil hejtman Libereckého kraje a Martin Půta a za stolem seděli i zástupci firem, které se na organizoivání sympozia podílejí (kompletní seznam najdete tady).

star

(Organizační struktura sympozia je vlastně dosti netradiční, ale právě nyní je pravděpodobně velmi vyvážená. Na jedné straně město, které dodá potřebný byckground a stabilitu a jednotlivé firmy, které připravují odborný program. Kromě firem je pochopitelně nutné zmínit i sklářské školy. Jak v Novém Boru, tak i v Kamenickém Šenově).

Jak pravil svého času Ludvík Vaculík, jednou bude zajímavé vědět hlavně to, co a kolik stálo. Rozpočet letošního ročníků IGS atakuje hranici deseti milionů korun a tato částka je rozložena mezi město, kraj a jednotlivé firmy.

Na naši otázku, jaká je návratnost, odpověděl jeden ze sklářů samotných: Když jsme před šesti lety plánovali obnovení sympozia, pece na našich hutích byly vyhaslé. Zkusili jsme pozvat výtvarníky a dokázat jim, že naši skláři ještě svoji práci dělat umějí. A to se povedlo.

A to je k nezaplacení.

V té odpovědi sice není žádné konkrétní číslo, ale když se po Novém Boru projdete, je patrné, že se do města peníze vracejí.

Na tiskovce potom organizátoři některé výtvarníky představili, zmiňme například režiséra Juraje Jakubiska, který se na svoji sklářskou premieru velice těší.

juraj

Program není pouze čistě sklářský, ale dejme tomu i kulturně — společenský a všechno důležité najdete tady —>

Tagy