weby pro nejsevernější čechy

K Hubertově poctě a pro svatého Jiří

Zatímco na jednom konci výběžku to dunělo a hrálo se pro svobodu, na jiných místech tomu bylo i jinak. Já si vybral na závěr soboty 20. října 2012 Chřibskou a Podzimní Hubertský koncert.
Koncert se konal (nejen) na podporu zhotovení sochy sv. Jiří, který je patronem města a zasvěcen je mu kostel, v němž se koncert konal. Pokud to klapne, měla by se socha objevit příští rok na náměstí.

Na koncertě účinkoval Trubačský sbor Střední lesnické školy Šluknov (vedoucí – Martin Karban, nastudování – Petr Duda, člen České filharmonie) a Smíšený pěvecký Schubertův sbor z Budyšína (sbormistr – Michael Janze). Nejprve se každé těleso představilo v samostatném bloku. Trubači posluchače provedli hudbou i slovem honem pomocí skladeb Antonína Dyka, občas stylově dirigováni parůžkem. Poté zahráli Cepskou svitu osobně přítomného skladatele Petra Vacka. Sbor zapěl výběr písní, jednu dokonce v srbštině. Závěr patřil společně provedené Hranické Hubertské mši (hudba již zmíněný a přítomný Petr Vacek, text Vladimír Vyhlídal).

Poděkování za neutuchající aktivitu patří Sdružení Tadeáše Haenkeho, Městu Chřibská a za stálou podporu také Studiu Slamow Praha. Ne každé místo a město Výběžku se může něčím takovým chlubit…

Tagy