weby pro nejsevernější čechy

Svatý Martin přijel jen s deštěm

Zima už je nezadržitelně na cestě a v neděli 11. listopadu 2012 měl přijet první předvoj – Svatý Martin na bílém koni. Právě za účelem oslavení této události se konala na Dobrovského náměstí v Rumburku akce s názvem Svatomartinský průvod.
Místo sněhu sice kvalitně pršelo už od začátku oslav, ale to v podstatě vůbec ničemu nevadilo. Lidí se kolem kostela sv. Bartoloměje i tak shromáždilo požehnaně a v půl páté začala celá paráda. První část spočívala v lampionovém průvodu, který vedl přes Lužické náměstí a pěší zónu zpět na Dobrovského náměstí. Na čele dlouhého štrůdlu lidí nemohl být nikdo jiný, než sám sv. Martin (o jehož pohlaví bych si dovolil zapochybovat) na bílém koni, který se nádherně připomněl účastníkům na podrážkách bot.

Další part Svatomartinského průvodu spočíval v divadelním představení Biskupského gymnázia Varnsdorf, kde žáci ztvárnili život sv. Martina pomocí měnících se obrazů. Nápad a provedení bylo řečí pedagoga na výbornou a snad i ti nejmenší si z kostela odnesli poznání, jaký to ale byl dobrodinec.

Na tento úsek plynule navázala ukázka přípravy Svatomartinských rohlíčků, kdy jeden student varnsdorfského gymnázia byl pasován do role kuchaře a za hlasitého přednášení receptu názorně předváděl samotnou praxi, při které se přísadami stali ostatní žáci. A když se tedy i ty rohlíčky upekly, tak přišla na řadu obrázková prezentace doprovázená mluveným slovem, která měla ještě více přiblížit život Martinův. Na závěr byly k ochutnávce nabízeny svatomartinské koláčky spolu s chlebem.

Záštitu nad tímto podvečerem měl Schrödingerův institut, Sbor dobrovolných hasičů Rumburk a Římskokatolická farnost Rumburk. Po celou dobu byl navíc nabízen čaj zdarma anebo svařák, za ten se už ale muselo připlatit. Jako moderátor byla vybrána osvědčená a dětmi milovaná klasika – DJ Roura. Akce to byla povedená a z nálady při ní musím konstatovat, že „ty Vánoce se už jakože fakt blížej“.

foto: Jakub Trmal

Tagy