weby pro nejsevernější čechy

Mikulášovická železniční dráha

Kdypak jste naposledy jeli vlakem? Po středeční přednášce by se skoro dalo říct, že možná není tak daleko doba, kdy to bylo opravdu naposled, alespoň tady u nás…
KPMV pořádal ve středu 14. listopadu 2012 v Městském divadle přednášku + besedu Minulost, současnost a budoucnost mikulášovické železniční dráhy (spolufinancováno Evropskou unií v rámci programu Programu rozvoje venkova ČR, osy IV LEADER – IV.1.1  za pomoci Místní akční skupiny v Programu podpory spolků – propagační akce MAS Šluknovsko „Šluknovsko návštěvníkům i sobě“), na kterou dorazil RNDr. Josef Ježek, aby obecně a obšírně pohovořil o železniční dopravě na Šluknovsku.

Přednáška se skládala ze dvou odlišných částí – nejprve vzpomínka na časy mocnářství, kdy dráhy vznikaly, propojovaly se a hlavně se užívaly k obecné radosti místního obyvatelstva. Druhá část už tak radostná nebyla, zazněly především informace o „koncepci“ Ústeckého kraje o nesouběhu různých druhů dopravy či o omezování a rušení tratí.

Z pozvaných starostů Šluknovska dorazil těsně po začátku ten Jiřetínský (což vcelku není žádné překvapení), v průběhu besedy pak ještě s omluvou starosta ze Starých Křečan. Žádný jiný (což už vcelku překvapení je).

Když jsme se sem přistěhovali, rodiče nasedli do vlaku ve Varech a ve Varnsdorfu vystoupili. Pak trať do Liberce přehodila výhybku dolů přes Českou Lípu, kraje začaly objednávat dopravu „individuálně“ a na jejich hranicích se začalo přestupovat, cestujících ubývalo, což bylo důvodem k rušení spojů, kudy se nejezdí, tam nejsou třeba koleje – zhruba o tom se mluvilo a nadávalo. Jestli se ovšem něco s novým vedením kraje pohne, či snad dokonce dojde na novou reformu kompetencí a dopravu nebudou řídit kraje, to je ve hvězdách. Starších lidí, kteří vlaky upřednostňovali, ubývá, a mládež vlakem zrovna moc nejezdí.

 

Tagy