weby pro nejsevernější čechy

Blanka Jakubčíková: Oběšená

Galerie Jídelna v českolipském muzeu bude patřit od 14. července 2016 tohoto roku malířce Blance Jakubčíkové a jejím malbám, které z převážné části vznikly během XII. Sympozia současného výtvarného umění – Jenewein v Kutné Hoře v roce 2012.

Výtvarnice a básnířka Blanka Jakubčíková je nepřehlédnutelnou osobností současného českého výtvarného umění. Její tvorba, často zpracovaná v uzavřených cyklech, se dá považovat za provokativní a v mnoha případech až kontroverzní. Velkoformátové malby se pohybují na pomezí komiksu, streetartu a volné exprese. Vše je prodchnuto ironií a humorem, autorka ve svém díle reaguje na pocity ženy ve společnosti a doplňuje svůj malířský projev také slovem.

Blanka Jakubčíková (*1971) absolvovala v roce 2000 na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru kresby u Václava Stratila. Výtvarné zkušenosti získávala také na tvůrčích stážích. V současnosti tvoří ve svém ateliéru v mezinárodním centru současného umění MeetFactory v Praze.

„Nyní již několik let působí v Praze, kde se velmi aktivně věnuje umění, maluje obrazy a píše básně, které odráží metaforický svět její výtvarné práce. Ve svém díle se dotýká tabuizovaných témat, mnohdy zakotvených v křesťanské tradici. Ty však s důmyslnou rafinovaností odhaluje, aby z nich nakonec vytvořila společenskou aktualitu. Její obrazové a kresebné cykly, často doprovázené téměř reklamními slogany, nepostrádají ironii, sarkasmus, absurditu ani humor a zároveň vypovídají o značném literárním a kulturně historickém přehledu autorky.“ (Mgr. Roman Musil)

Výstava „Oběšená“ v Galerii Jídelna bude zahájena ve středu 13. července a potrvá do konce letních prázdnin. Součástí vernisáže 13. 7. 2016 v 17 hodin bude také autorské čtení veršů z poslední sbírky Blanky Jakubčíkové alias Blanche Cutie „Kunsthysterik“.

Srdečně Vás tímto zveme k návštěvě!

Markéta Váchalová Vojtíšková

Oddělení výstav, výchovy, propagace a galerie

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Nám. Osvobození 297, 470 34 Č. L.

Tel.: 487 824 145

www.muzeumcl.cz

Tagy