weby pro nejsevernější čechy

Zelňačka

Ve středu 11. ledna 2017 byla v Městském divadle ve Varnsdorfu k vidění jevištní adaptace knihy francouzského autora René Falleta Zelňačka z repertoáru Divadla U Hasičů.

Možná znáte knižní předlohu, možná jste viděli ne příliš vstřícně přijatou filmoovu adaptaci, v níž hrál Louis de Funès, možná jste kdysi v televizi viděli domácí verzi s Josefem Somrem a Janem Skopečkem. A třeba neznáte ani jedno z uvedených…

Kdo však překonal sněhovou kalamitu, přenesl se do slunné Francie, kde pod letní oblohou dožívají dva penzisté a v jejich popíjení vína je vyruší událost zcela nečekaná… Předlohu i TV zpracování mám za sebou, už kdysi dávno. Ale spíš jen jako velmi příjemnou vzpomínku, nejsem tedy schopen poukázat na rozdíly či shody. Ale příjemně působila i tahle verze, bez ohledu na malou komplikaci v akutním přeobsazení jediné ženské role (záskok za nemocnou byl zvládnut skvěle). Byť šel humor leckdy za hranu francouzské galantnosti, smál jsem se často a nebyl jsem sám. Ono nezaškodí si připomenout, že dva prdící a smrdící dědci mohou být víc, než kdekterý sladce hovořící kravaťák, či fakt, že minulost se prostě nedá a nedá vrátit… Jen to EET tam možná byla trochu navíc. Jdu hledat knihu.

Tagy