weby pro nejsevernější čechy

Výtvarná soutěž Návrat divočiny do Českého Švýcarska už má své vítěze

Začátkem března byly vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže na téma: „Návrat divočiny do Českého Švýcarska“, kterou společně uspořádala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko v rámci stejnojmenného projektu, který podpořil Státní fond životního prostředí a MŽP České republiky.

Do soutěže přišlo 218 obrázků z 24 škol: z Děčína, Varnsdorfu, Krásné Lípy, Šluknova, Mikulášovic, ale i řady dalších mnohem vzdálenějších míst např. Litovle.

Děti z mateřských a základních škol tvořily nejrůznější díla, kde ztvárňovaly život zvířat u vody, v lesích nebo na skalách Českého Švýcarska. Děti tak během výtvarného tvoření objevovaly vzácné a ohrožené druhů živočichů, kteří se díky zlepšování životních podmínek v tomto území, ale i díky snaze ochránců přírody začínají v Českém Švýcarsku vyskytovat v hojnějším počtu než dříve. Na obrázcích se nejčastěji objevují lososi, sokoli, čápi černí, datel, ale i rysi a vlci, nechybí ani plch nebo mloci. Do soutěže došla řada originálních děl, na kterých pracovaly i celé kolektivy, např. říčka Kamenice s plujícími lososy, leporelo o zvířatech Českého Švýcarska nebo interaktivní kniha s názvem: Vracíme se domů. Odborná komise neměla lehkou práci při výběru těch nejlepších, protože všechna díla byla velmi zdařilá. Přehled oceněných lze najít na webu www.ceskesvycarsko.cz.

Výstava z vítězných prací bude k vidění během března a dubna v Domě Českého Švýcarska v otevírací době informačního střediska. Hlavní cenou v soutěži byly volné vstupenky pro kolektivy i jednotlivce do expozice: České Švýcarsko – Život, tajemství, inspirace, ale také výchovně – vzdělávací materiály z Českého Švýcarska a výtvarné pomůcky.

Cílem soutěže, ale i dalších aktivit projektu je seznámit děti i dospělou veřejnost se zajímavými a přitom vzácnými druhy živočichů národního parku České Švýcarsko. Kromě soutěže k tomu mají přispět i další aktivity projektu: přednášky, odborné exkurze, dřevosochařské sympozium v Krásné Lípě v areálu Správy NP ČŠ, nebo odborná konference v závěru projektu na téma vývoj přirozeného lesa.

Ing. Jarmila Judová

koordinátorka vzdělávání České Švýcarsko o.p.s.

Křinické nám. 1161/10

Krásná Lípa 407 46

Tel: +420 412 383 000

jarmila.judova@ceskesvycarsko.cz

Těšíme se na Vás v Českém Švýcarsku – evropské excelentní destinaci

www.ceskesvycarsko.cz

Tagy