weby pro nejsevernější čechy

Luděk Paprskář – Obrazy a PC grafika

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá 18. května 2017 v 16.30 hodin v galerii Jídelna výstavu Luďka Paprskáře (*28. 2. 1955 ve Varnsdorfu) nazvanou Obrazy a PC grafika.

Luděk Paprskář prožil celý život v Novém Boru. Po studiu na strojní průmyslovce pracoval dvacet dva let jako konstruktér. V deseti letech onemocněl muskulární dystrofií a od roku 1993 jezdí na elektrickém invalidním vozíku. V roce 1979 se oženil a po deseti letech s ženou adoptovali ročního chlapce.

Ve svých dvaceti letech zahlédl ve výloze papírnictví kufřík s olejovými barvami a koupil ho. Pod vlivem northern renaissance (Hyeronimus Bosch, Brueghel, Grünevald…) začal malovat obraz Boj o moc na dřevěnou desku. Bez znalosti přípravy podkladu se však špatně malovalo. Sehnal 300 let staré dřevo a klihokřídový podklad udělal dle středověkého návodu. Později dělal podklady latexové a na broušeném plátně na dřevě. Tématy obrazů jsou vztahy mezi lidmi, jejich pocity a snaha nakouknout pod pokličku jejich vědomí. V roce 1984 začal malovat pod vlivem surrealismu a pittura metafisica. Po zhoršení zdravotního stavu namaloval v roce 2007 poslední olejový obraz. Od té doby se věnuje počítačové grafice. To mu umožnilo malovat velkoformátové obrazy inspirované Shakespearovými tragediemi, biblickými tématy. V poslední době se věnuje symbolické abstrakci a portrétům v duchu zaalpské renesance.

Malíř, fotograf, milovník hudby a života Luděk Paprskář bude v galerii Jídelna vystavovat do 3. srpna.

Jana Jermanová Jakubská

vedoucí oddělení výstav, výchovy, propagace a galerie

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Nám. Osvobození 297, 470 34 Č. L.

Tel.: 487 824 145

www.muzeumcl.cz

Tagy