weby pro nejsevernější čechy

Řezbář vyřezal zmenšenou miniaturu loretánské kaple v Rumburku

Pod rukama řezbáře Jiřího Cobla st. z Rumburku – Dolních Křečan přichází od února 2016 na svět vyřezávaná miniatura rumburské loretánské kaple. V těchto dnech byla dokončena.

Úctyhodné řezbářské dílo je vyvedeno do všech podrobností. Miniaturu loretánské kaple z lipového dřeva řezbář nebarvil, hotové dílo natřel lazurou v barvě dubu a ošetřil voskem. Veřejnosti se miniatura v měřítku 1:35 poprvé představí v Loretě Rumburk v sobotu 16. září 2017 při XXI. Loretánských slavnostech 2017. K vidění bude i o celoměstském Zahájení adventu v Rumburku (2. 12. 2017). Nastálo bude možné dřevěnou loretánskou kapli zhlédnout ve vánočním období při prohlídkách pohyblivého betlému J. Cobla st. v rodinném domě v Dolních Křečanech, místní části Rumburku.
„Autor miniatury loretánské kaple Jiří Cobl st. projevil nebeskou trpělivost a za vytvořeným dílem je cítit obrovské množství práce,“ nešetří chválou pracovnice Muzea Rumburk Ester Sadivová. Znalkyně místní řezbářské tvorby dodává: „Neuvěřitelně precizní řezbářské dílo Jiřího Cobla překračuje svým významem hranice regionu – kvalitou zpracování a myšlenkou. Navazuje na tradici místního německého tvoření před rokem 1945, kdy se tvořilo pro věc samu, pro radost z tvorby, nikoli pro peněžní ocenění. Při prohlídce miniatury loretánské kaple si pozorný člověk pokaždé všimne něčeho dalšího, jiného detailu, jiné podrobnosti. Dílo vyzní zvláště při prohlídce z odstupu.“
Původně řezbář J. Cobl st. plánoval, že dřevěná loretánská kaple bude součástí jeho pohyblivého betlému s rumburskými motivy. Nakonec řezbář svůj záměr změnil a loretu bude prezentovat samu o sobě. „Nad vyřezáváním miniatury o rozměrech 34 cm x 52 cm x 50 cm včetně reliéfů, soch, erbů a ornamentů jsem strávil během sedmnácti měsíců dva tisíce hodin. Práce to byla velmi časově náročná, denně obnášela osm až deset hodin strávených vyřezáváním, např. výroba čtyř dveří na dřevěných pantech trvala jeden měsíc. Střechu pokrývá 2 942 střešních tašek,“ uvedl řezbář Jiří Cobl st. Ten se řezbářství věnuje ve svém volném čase. Původní profesí je Jiří Cobl st. (*1951) vyučeným strojním zámečníkem. Před odchodem do důchodu pracoval jako dispečer pro TEPLO Rumburk, s.r.o.
Práce na miniatuře bude nadále pokračovat. V plánu je vyřezání interiéru loretánské kaple a vytvoření druhé střechy. Ta byla v roce dostavby loretánské kaple v Rumburku (1707) plochá, se sochami svatého příbuzenstva na atice. Právě tyto sochy plánuje přes zimní měsíce J. Cobl vyřezat. Plochou střechu se sochami měla rumburská Loreta zhruba do roku 1808, kdy došlo ke snesení soch a proměně tvaru střechy. Rumburská loretánská kaple byla jedinou takto ozdobenou loretou na světě. O umístění soch od sochaře Franze Bienera na střechu loretánské kaple rozhodl počátkem 18. století Anton Florian kníže z Liechtensteinu, majitel panství Rumburk a iniciátor výstavby kaple.
Klára Mágrová