weby pro nejsevernější čechy

LENFEST 2017

8. července 2017 se uskuteční druhý ročník festivalu, který představí přírodní materiál – len v jeho mnoha podobách. Letos se festival koná díky finanční podpoře Města Kamenický Šenov a místem setkání bude tamní Sklářské muzeum a přilehlá zahrada. Festival je zatím putovní, proto se místo jeho konání obměňuje. Pořadatelem je ateliér JEN LEN.

LENFEST je oslavou tradiční české plodiny a textilního materiálu, jemuž je naštěstí stále věnována pozornost malých rodinných firem, kterým len učaroval a stal se neodmyslitelnou součástí jejich produkce. Rádi bychom touto akcí len přiblížili širší veřejnosti, aby v něm znovu poznala materiál, který byl odpradávna považován za symbol čistoty a krásy.

V prostorách kamenickošenovského muzea a jeho blízkého okolí se představí několik osvědčených značek, které pracují se 100% lnem (JEN LEN, K.BANA, Hana Kroa, TOCHCEŠ, Břichopas Toys). Předení lnu na kolovratu předvede Magdalena Špeldová a výrobu lněného papíru bude předvádět Ruční papírna Papyrea . Do papírnického řemesla se děti i dospělí mohou sami ponořit během tvůrčí dílny.

Lenfest nabídne ještě několik dalších dílen – výšivku, výrobu recyklovaných šperků, lněných panenek a tisk na plátno skleněnými raznicemi. S výrobou těchto unikátních razítek pomohla SUPŠ sklářská v Kamenickém Šenově. Návštěvníci si mohou k potisku přinést také vlastní tričko, sukni nebo třeba ubrus.

Výroba plátna byla v dávné minulosti spjata s naším sklářským krajem. Ve speciální prezentaci budou moci příchozí porovnat motivy tradičních výšivek a rytin na skle. Podobnosti mohou sami hledat také ve stálé expozici muzea.

Zajímavým zpestřením budou dvě instalace. Jedna se věnuje interiérovému designu a připraví ji výtvarnice Hana Kroa z Prahy. Další bude výstava textilních obrazů Terezy Chaloupkové z Ústí nad Labem.

Nezapomínáme ale rovněž na len, jako potravinu. FLORIAN CAFÉ z České Lípy chystá pro návštěvníky dobroty s lněnými semínky a lněným olejem. V nabídce bude i klasické občerstvení pro všechny strávníky.

Na festival bylo přizváno celkem 13 prodejců. K těm, kteří tvoří výhradně ze lnu se přidají ještě výrobce keramiky, květinářky, lněný second hand, a v nabídce budou i papírové a háčkované šperky, dárkové předměty a interiérové dekorace.

Protože byla o lnu napsána jedna úžasná pohádka, nemůže chybět ani na našem festivalu. Příběh o třech přadlenách uvidíte v podání Markéty Sýkorové z Naivního divadla Liberec v 11:30 a ve 13:30 hodin.

Letos poprvé bude součástí akce koncert. V muzeu od 18 hodin vystoupí Luciana Tomášová s kytarovým doprovodem Davida Singera.

Těšíme se na den plný milých setkání a výjimečných zážitků!

Markéta Váchalová Vojtíšková

JEN LEN ateliér, Kamenický Šenov

www.jenlenatelier.eu

Podrobnosti o přípravách si můžete přečíst také zde: http://jenlenjentak.blogspot.cz/2017/05/pripravy-na-druhy-festival-lnu-lenfest.html

Tagy