weby pro nejsevernější čechy

Druhý týden festivalu Lípa Musica nabídne Zlato v Prysku, Labyrint lásky i Hradišťan

Po úspěšném zahajovacím víkendu, který nabídla tři vyprodaná koncertní zastavení v České Lípě, Zahrádkách a Filipově u Rumburku, bude od 22. 9. 16. ročník MHF Lípa Musica pokračovat dalším hudebním víkendem.

V pátek Lípa Musica zavítá do Prysku, kde nabídne neotřelé spojení australského tradičního nástroje didgeridoo s lidským hlasem v programu složeném z mariánských písní z Kodexu Speciálník a odkazu Hildgerdy z Bingenu. V sobotu 23. 9. bude na programu pocta H. I. F. Biberovi, rodákovi ze Stráže pod Ralskem, kterou letos složí Hana Blažíková za doprovodu Collegia Marianum. V neděli druhý festivalový víkend uzavře populární vykročení k osobitému autorskému pojetí folklorní hudby, tak jak jej předvádí Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Třetí festivalový týden pak v úterý 26. září v královských Litoměřicích otevře svým recitálem renomovaný německý varhaník Albrecht Koch. Poslední vstupenky na zmíněné koncerty (vyjma Hradišťanu) budou k dostání v pokladně před koncertem.

Po neotřelém spojení žánrů i nástrojů, která festivalovému publiku přinesly úvodní koncert letošního ročníku, bude v pátek 22. 9. následovat další. V Prysku vystoupí česko-německý ansámbl Aurea, který inovativním způsobem pracuje s hudbou středověku v podání lidského hlasu a australského tradičního nástroje didgeridoo. Původem česká mezzosopranistka Alena Leja k sobě přizvala jednoho z nejlepších světových hráčů na archaický nástroj, dost možná i nejstarší hudební nástroj didgeridoo, Němce Ilju Sibbora. Toto neobvyklé duo zahraje a zazívá písně z středověkého kodexu Speciálník a z odkazu středověké mystičky, skladatelky, spisovatelky, lékařky – rýnské Sibyli Hildegardy z Bingenu. Vstupenky na koncert jsou ještě k dostání.

Jednoznačně je to velmi zajímavé spojení hlasu Aleny Leja a hráče na didgeridoo Ilji Sibbora. Když jsem si jejich CD stahoval do iTunes překvapilo mě hudební zařazení jejich nahrávky mezi hudební styl R&B, což vlastně dobře vypovídá o hudební experimentu, který je rozhodně velmi zajímavý a věřím, že bude pro naše posluchače hlubokým zážitkem.,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.

Jednou z ústředních dramaturgických snah festivalu Lípa Musica je péče o kulturní hodnoty a dědictví regionu, proto je i v letošním roku zařazen jeden koncert do rodiště jedné z nejvýznamnějších osobností v oblasti hudby, které ze severních Čech vzešly. Byl jím Heinrich Ignác Franz Biber, český barokní skladatel, rodák ze Stráže pod Ralskem, který na vrcholu svých sil působil i jako kapelník v Salcburku. Jeho odkazu, ale i děl jeho vrstevníků se dotkne program Labyrint lásky. Tím posluchače provede přední světová interpretka staré hudby, sopranistka Hana Blažíková, za doprovodu souboru Collegium Marianum. Na koncert zbývá posledních 30 míst.

Hana Blažíková se na čelná místa v oblasti interpretace staré hudby v mezinárodním měřítku dostala díky spolupráci se slavným belgickým dirigentem Philipem Herreweghem. „Od něj jsem se strašně moc naučila. Naučila jsem se s ním provozovat Bacha. To, že od začátku velmi lpěl na tom, aby se Bach přednášel jako text, že jeho hudba s textem velmi úzce souvisí. Naučil mě toho opravdu hodně a ta spolupráce je pro mě zásadní,“ vzpomíná tato vynikající pěvkyně, kterou sám světový dirigent považuje za nejlepší současnou interpretku staré hudby.

Druhý festivalový víkend uzavře návrat Hradišťanu a Jiřího Pavlici. V neděli 24. září se představí v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově. Hradišťan a Jiří Pavlica je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice, a které se pravidelně na MHF Lípa Musica vrací. Po úspěchu jeho vystoupení v novooldřichovském kostele před třemi lety si nyní budou festivaloví návštěvníci moci vychutnat setkání s touto legendou a její originální a nezaměnitelnou tvorbou čerpající z odkazu lidové tradice a umně pracující s jejím filozofickým přesahem v samotném srdci skla. Koncert již je zcela vyprodán.

Třetí týden zahájí Lípa Musica opět v Ústeckém kraji. Podruhé ve své historii se vrátí do královských Litoměřic, kde se v úterý 26. září v kostele Všech svatých představí drážďanský rodák Albrecht Koch, jenž patří mezi výrazné a inovativní varhaníky a dirigenty Saska. Své znalosti získal studiem u celé plejády významných světových varhaníků. Od roku 2008 působí jako varhaník a kantor ve Freibergu, kde se nacházejí jedny z nejvýznamnějších barokních varhan a kde také vede svůj ansámbl Freiberger Dom-Music. Vedle toho je uznávaným mezinárodním umělcem, který vystupuje na předních evropských festivalech v Německu, Holandsku a Francii nebo v Austrálii. Pro litoměřický kostel Všech svatých si Koch připravil program, jež se dotýká osobnosti Johanna Sebastiana Bacha a představuje inspirace jeho nedostižným hudebním uměním v tvorbě dalších světových skladatelů. Na koncert zbývá posledních 30 míst.

Ing. Lucie Johanovská

manažerka marketingu a PR

MHF Lípa Musica

Klášterní 464/11, 470 01 Česká Lípa

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu

Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa

lucie.johanovska@lipamusica.cz

facebook.com/lipamusica

www.lipamusica.cz

Tagy