weby pro nejsevernější čechy

Šediváčkův long 2013

Je to poněkud zvláštní, výběžanští pořadatelé akcí nás vcelku úspěšně ignorují (čest nemnoha výjimkám), o to víc se ale schází pozvánek někam za roh. Teď u nás přistála jedna pro milovníky blankytně modrých psích očí…
Deštné v Orlických horách, 20. leden 2013

V Orlických horách se na čerstvém sněhu chystá ke startu nejtěžší závod psích spřežení

Do Deštného v Orlických horách se sjíždí 700 tažných psů a 100 musherů ze dvanácti zemí na ŠEDIVÁČKŮV LONG. Mezinárodní závod psích spřežení potrvá do soboty. Z malého lokálního závodu vyrostl v průběhu let sportovní podnik evropského formátu.

„Letos jsme dlouho čekali na potřebný příděl sněhu, ale naše vztahy s Rampušákem, duchem těchto hor, jsou za ta léta výborné – nechal nám nasněžit dost skvělého sněhu. S tratěmi budou závodnící i jejich psi spokojeni. ŠEDIVÁČKŮV LONG je Mistrovstvím ČR v Longu (dlouhá trať) a současně jedním ze série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man a Ice Dog. Ostatní tři prestižní závody této série se jedou v alpských zemích. Také spolupráce s obcí Deštné i letos klape. Letos jsme tu vyřešili i souběh závodu s druhým kolem prezidentských voleb – čeští závodníci i pořadatelé budou volit v Deštném nebo i na bivaku v Orlickém Záhoří.“ říká ředitel závodu, Pavel Kučera.

V Jedlové, místní části Deštného, je rušno. Mezi mushery, kteří už z velkých dálek dorazili, se proplétají skútry – pořadatelé spěchají dokončit přípravy tratě pro sedmnáctý ročník mezinárodního etapového závodu psích spřežení. V úterý večer proběhne slavnostní zahájení a od středy při čtyřech etapách najedou závodníci 245 kilometrů a nastoupají více než 7 km (to je jako osm výstupů z Pece na Sněžku). Nejdelší je čtvrteční etapa, která měří 90 km, náročný je i bivak (přenocování na sněhu) po páteční etapě, končící v Orlickém Záhoří. V sobotu před polednem dojedou spřežení do cíle zpět do Jedlové. Závodí více kategorií, od běžkařů s jediným psem (skiering a pulka) až po dvanáctihlavá spřežení. Také devatenáct bikerů na kolech se širokými pneumatikami zkusí v závodě svou formu a vytrvalost.

Proč se musheři z celé Evropy opakovaně sjíždějí do Orlických hor na ŠEDIVÁČKŮV LONG? Kromě jeho obtížnosti je láká výjimečná atmosféra kolem závodu – někteří jedou více než 1200 km, aby ukázali, jak se jejich psi těší. Během rekordní nepřetržité řady šestnácti předchozích ročníků se z tohoto závodu vyvinul výkonný a živý organizmus, odolávající krizovým jevům i nepřízni počasí. Každý závodník je na trati průběžně sledován – speciálně vyvinutá technologie dává podrobný přehled o průběhu závodu jak organizátorům, tak návštěvníkům, a na webových stránkách závodu i ostatním zájemcům (www.sedivackuv-long.cz).

Zájem médií o závod rok od roku stoupá – Šediváčkův long je průběžně monitorován četnými reportážemi a fotografiemi v tisku, přímými vstupy v rozhlase a na českých i zahraničních televizních kanálech.

kontakt: ředitel závodu Pavel Kučera / PO Box 35, 38451 Volary, Czech republic / Tel: 602 109 583, E-mail: pavel.kucera@web.de
S. Říman, CMŠ / Tel: 606 140 277, E-mail: rimans@volny.cz

Tagy