weby pro nejsevernější čechy

Terénním pracovníkům Zoo Liberec se podařilo odhalit a zatknout další gang pytláků a pašeráků želvích vajec v Indonésii

V sobotu 24.03.2018 v odpoledních hodinách zadrželi pracovníci zoologické zahrady Liberec a slovenští ochranáři přírody ve spolupráci s jednotkou Indonéského námořnictva loď s šestičlennou posádkou, která pravidelně vykrádala želví snůšky v indonéském souostroví Derawan. Na lodi pytláků bylo nalezeno více než 1 200 vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské a pět kilogramů výbušniny pro takzvaný rybolov dynamitem.

Přestože je tento způsob rybaření v zemi nelegální, místní komunity se v honbě za větším výdělkem k němu stále mnohdy uchylují a dochází tak k ohromnému kolapsu rovnováhy tamní mořské biodiverzity. „Výbuchy trhaviny otřásali celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové našeho týmu. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Získané informace nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je předávali pracovníkům Indonéského námořnictva“, přibližuje průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník Zoo Liberec.
Námořníci společně s našimi zaměstnanci pytláky zadrželi, když se vraceli s úlovkem zpět z ostrova. Následně byli převezeni na výslech do města Tarakan (provincie východní Kalimantan, regentství Berau). Zde proběhla také tisková konference a informace o zadržení pytláků se objevily v místních novinách i televizním zpravodajství. Tato obrovská medializace celého případu by tak měla na nějakou dobu pomoci ochránit ostrovy před dalšími nájezdy zločinců.

V oblasti Berau dlouhodobě působí i česká zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka Zoo Hodonín, Hana Svobodová, která zde pracuje jako odborný poradce pro místní neziskovou organizaci Konservasi Biota LautBerau. Hlavním cílem této indonéské organizace je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv a redukovat nelegální prodej produktů z želv – masa a vajec, určených ke konzumaci a želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky. „Oblast Berauje nejdůležitějším kladištěm karet v celé jihovýchodní Asii a trpí neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají mačetami i naše rangery na ostrovech (únor 2018). Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě“, vysvětluje Hana Svobodová.
Vejce mořských želv se na souostroví Derawan kradou celkem na pěti ostrovech, přičemž dva z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota LautBerau. Každoročně je z ostrovů upytlačeno několik set tisíc želvích vajec a zisk z tohoto černého obchodu dosahuje řádu milionů korun. „Každé želví hnízdo obsahuje 80 až 100 vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem 12 Kč“, dodává Ouhel.

Celou zatýkací akci dlouho připravovala nově vzniklá československá skupina s názvem WILDLIFE GUARDS, mezi kterou patří i dva zaměstnanci Zoo Liberec. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat prostřednictvím rozkrývání organizovaného zločinu na přírodním bohatství. Součástí týmu ochranářů je i slovenský dokumentarista Michal Gálik, který celou akci natáčel a o zatčení gangu pytláků zpracovává dokumentární film.

Skupina WILDLIFE GUARDS už začala pracovat i na dalších akcích, mezi které bude patřit například také snaha o oslabení trhu se zpěvnými ptáky v jihovýchodní Asii. To je cílem i světové ochranářské kampaně SilentForest, které liberecká zoo předsedá.