weby pro nejsevernější čechy

Oybinský festivalový prolog konečně pod hvězdami…

Oybinský cellový prolog odstartoval v pátek 23. srpna 2019 18. festivalový ročník Lípy Musica.

V doslova po střechu zaplněném klášterním kostele na hradě Oybin pod nebeskou kopulí už popáté festival zahájil své hudební menu. Letos, konečně opravdu pod hvězdami, s vybranou klasicko-populární lahůdkou, úspěšným mladým ansámblem Prague Cello Quartet, který fascinuje své příznivce osobitými úpravami klasické hudby, popu i filmových melodiích v bravurním podání i svěžím, cimrmanovsky laděným humorem… A okouzlili i první letošní festivalové hosty, kteří kvarteto odměnili doslova frenetickými ovacemi vstoje.

Dvojnásobné koncertní zastavení plné interpretačního mistrovství, hudební i slovní komiky a uvolněné letní atmosféry přilákalo do saské perly s českými kořeny na pět stovek návštěvníků, kteří s nadšením vyslechly kusy klasiků i hity neklasických hudebních žánrů. Dvořáková Humoreska, titulní Debussyho Svit luny či Čajkovského Rokokové variace vystřídaly jímavé melodie známé z filmového plátna i šlágry Sinatry, Queen nebo Ježka.

Čtveřice ostřílených mladých hudebníků, kteří s úspěchem brázdí koncertní pódia doma i v zahraničí s orchestry nebo v dalších komorních uskupeních, představuje dnes populární těleso, které zdárně boří hranice klasické hudby a svěží formou ukazuje, že violoncello je neobvykle všestranný nástroj a není proč se bát klasiky… Hvězdy sociálních sítí nenabízí laciný crossover, ale důmyslně vystavěné transkripce, které publikum baví a těší. Komorních uskupení, které se snaží inovativně a neotřele přistupovat k muzicírování, je dnes na evropské hudební scéně celá řada. Prague Cello Quartet je jedním z těch, kdo na této vlně s úspěchem pluje, a nutno říci, že jsou opravdu fenoménem, který překvapí kvalitou i vtipem.

Lípa Musica letos nabídne ještě jedno podobně laděné hudební zastavení. Symbolicky na samotný závěr se 26. října v Novém Boru představí rodinný ansámbl původem ze Slovenska, který je světovou špičkou. Držitel mnoha ocenění i zlaté desky Deutsche Grammophonu – Janoska Ensemble – nabízí jedinečný autorský styl spojení klasiky, jazzu a world music v mistrovské interpretaci umělců, jež prošli Vídeňskou filharmonií a dalšími prestižními světovými orchestry… nenechte si ujít…

18. ročník naplno začíná 17. 9. 2019 v Hejnicích s vokální hvězdou The King’s Singers a pokračuje dvěma desítkami projektů až do začátku listopadu. Více na www.lipamusica.cz.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný den!

S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa;
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Oficiální foto z koncertu zde ->

Zpravodajství RTM+ ->

Foto IŠK:

Tagy