weby pro nejsevernější čechy

Strhující vystoupení Janoska Ensemble úspěšně uzavřelo 18. ročník MHF Lípa Musica

Závěrečný týden hlavní koncertní řady 18. ročníku MHF Lípa Musica završilo strhující vystoupení světově populárního ansámblu Janoska.
Rodinná skupina se slovenskými kořeny přijela do Nového Boru s pozměněným programem představujícím navíc i „hity“ z jejich poslední nahrávky Revolution a posílená ještě o dalšího bratra – zpěváka. Publikum závěrečného koncertu okouzlila nejen perfektní řemeslnou kvalitou hudební produkce, ale také výjimečným smyslem a citem pro důvtipné propojování žánrů a mistrovské zvládnutí mnohými hudebníky obávané improvizace. Tento takzvaný Janoska style se stal dnes již fenoménem a zaslouženě čeří vody klasické hudby ve světovém měřítku. Dlouhá hudební tradice rodu Janošků a přirozené muzikantství z ní vycházející povýšené vzděláním a zkušenostmi získanými na prestižních evropských hudebních institucí, včetně například Vídeňské filharmonie, činí ze sympatického kvarteta výsostný hudební klenot, který publiku svým originálním přístupem otevírá zcela nové hudební obzory. Umné využití hudebních motivů různých žánrů i vlastní kompoziční talent jednotlivých členů povyšuje na novou hudební dimenzi zejména umění improvizace a dokonalá souhra jednotlivých členů umocněná i společným bratrským cítěním. Spontánní brilantní muzikalita, vášnivý náboj, ohnivý temperament, který umělci předvedli i v tanci, a vřelý vztah k publiku prezentovaný průvodním slovem korunovaly závěrečný večer na zcela mimořádný umělecký zážitek. Lípa Musica tak i ve svém osmnáctém závěru nabídla svému publiku setkání se světově uznávaným hudebním tělesem, které právem patří na přední světové scény, a nabídla tak svému regionu hodnotný umělecký zážitek srovnatelný se standardem evropských metropolí. Večer konaný za účasti vzácných hostů z řad představitelů krajské samosprávy v čele s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a dalších představitelů veřejného i soukromého sektoru s nádechem slavnostního akcentu nadcházejících republikových výročí odměnilo publikum dlouhotrvajícími ovacemi vstoje.

Oficiální foto zde ->

Novoborskému koncertu předcházel výtečný klavírní recitál Miroslava Sekery na zámku ve Šluknově, který uzavřel letošní ústeckou koncertní kapitolu.

Oficiální foto zde ->

A také výlet mimo hudební žánr v podobě setkání s králem české pantomimy, Radimem Vizvárym, a jeho ceněným projektem Sólo v České Lípě.

Info o představení ->

Oficiální foto zde ->

18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskutečnil v termínu od 17. září do 26. října a nabídl řadu 22 akcí na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska. Definitivní tečku za 18. ročníkem festivalu učiní ve čtvrtek 7. listopadu tradiční projekt Má to smysl! ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa, který letos zaštítí současný umělecký garant festivalu, houslista Josef Špaček. Tento koncert letos poprvé proběhne v Kulturním domě Crystal. S přihlédnutím k této skutečnosti je však možné předjímat, že celková návštěvnost festivalu se vyrovná loňské úrovni, tjmin. 4.500 osob.

„Poslední tóny Lípy Musicy ještě stále pomyslně znějí, ale pokud mám začít hodnotit právě uplynulý 18. ročník, budu o něm hovořit jako o roce, kterým se Lípa Musica zařadila mezi nejvýznamnější festivaly v zemi. Významně k tomu přispěl kulturní garant houslista Josef Špaček, který pomohl sestavit výjimečnou dramaturgii, která byl v mnohých projektech zcela unikátní, originální a jedinečná. Ten, kdo by měl hodnotit Lípu Musicu je zejména sám posluchač, ale z pohledu pořadatele mohu směle hovořit o nejúspěšnějším ročníku, která je nejlépe měřitelný zájmem o nabízené projekty. Velice děkuji všem, kteří se zasadili o to, že proběhl další krásný ročník,“ hodnotí letošní ročník jeho ředitel a zakladatel Martin Prokeš.

Pro příští rok jsou již zveřejněny plány pro zahajovací koncert a zároveň Koncert pro Liberecký kraj. Další hvězdou v této sérii koncertů bude v roce 2020 proslulý soubor L’Arpeggiata, který v roce 2000 založila renomovaná loutnistka, theorbistka a harfistka původem z Rakouska Christina Pluhar. Soubor se zpočátku věnoval svěžesti improvizované hudby 17. století, ale postupem času začal přicházet s aranžemi kombinujícími starou hudbu s množstvím tradičních stylů z celé Evropy i mimo ni a později i s hudbou soudobou. Začal tak překvapovat publikum zcela inovativním přístupem opírajícím se o vzrušující svět improvizace, který nemá v hudební světě obdoby, a záhy se tak stal bez nadsázky fenoménem. Zahajovací koncert 19. ročníku MHF Lípa Musica se uskuteční v sobotu 12. září 2020 libereckém Divadle F. X. Šaldy. Soubor L’Arpeggiata zde provede svůj projekt Teatro d’Amore. Vstupenky na tento koncert budou v prodeji ve festivalové pokladně a v síti evstupenka.cz od pondělí 18. listopadu.

„Koncert pro Liberecký kraj se stal během své historie fenoménem. Díky podpoře Libereckého kraje a spojením značky kraje s Lípu Musicou máme jedinečnou příležitost přivážet k nám do regionu světovou špičku klasické hudby. Dalším v pořadí čtvrtou hvězdou se stane světově proslulá L’Arpegiatta v čele s Christinou Pluhar, která se svým ansámblem složeným z nejlepší hráčů Evropy představí projekt Teatro d’Amore, strhující kombinaci Monteverdiho písní, tance a brilantní hry na dobové nástroje. Nabídne se nám tak fascinující interpretaci hudebníků, kteří boří hranice mezi starou hudbou, jazzem a dokáží předat svému publiku nezapomenutelnou dávku pozitivní energie a štěstí. Tento výjimečný projekt, který zdobí ty nejprestižnější podia světa bude v předprodeji festivalu od 18. listopadu 2019,” shrnuje Martin Prokeš.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný den!
S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Oficiální foto z koncertu z pátku 11. října 2019 z Prysku zde ->

Tagy