weby pro nejsevernější čechy

Martinské trhy poprvé v Novém Boru

První ročník moderního Martinském trhu se koná v sobotu 9. 11. 2019 od 13:00 – 19:00 na Vedlejší koleji v Novém Boru. Jde o akci se svěží módou, šperky, sklem a designem, kde se lidé pobaví, odpočinou si, vychutnají si kulinářské speciality, muziku, divadlo a svatomartinský lampionový průvod se živým koněm. Vstupné je zdarma.

Na Martinských trzích najdete designové, kvalitní výrobky, dobré jídlo a skvělý doprovodný program. „Chtěli jsme vytvořit alternativu, která lidem z Nového Boru přinese možnost nakoupit si před Vánoci zboží, které v obchodech nenajdou. Je to i příležitost zažít příjemné odpoledne se svými blízkými a užít si moderní gastronomii v sychravém dni,“ uvádí Barbora Wunshová, organizátorka trhů. Kromě trhovců, kteří nabídnou netradiční šperky, hračky, oblečení nebo keramiku, bude na trzích k dostání místní pivo BORN, vegetariánská jídla českolipské Šambhaly a grilované speciality od Mass.na. Nebudou chybět ani sladké dobroty, kvalitní káva a víno.

Celé odpoledne se ponese v duchu svatomartinské tradice. Ve 14:00 hodin vystoupí dětský soubor Malis s divadelním představením pro malé i velké Bylo nás pět podle knihy Karla Poláčka. Na 16:00 hodinu je připravena Houbařská pohádka pro děti v podání Divadélka Koloběžka. Vyvrcholením svatomartinského programu bude lampionový průvod tentokrát s Martinem na opravdovém koni. A jestli přijede na tom bílém, to se musíme nechat překvapit. Součástí bude obřad rozsvícení lampionů. Lampionový průvod vyráží v 17:30 z Vedlejší koleje. V 18:30 bude připravena legenda o svatém Martinovi, kterou pro návštěvníky nacvičily děti z NZDM Vafle. Svatomartinskou slavnost uzavře rozdělování martinských rohlíčků. Podělte se se svými blízkými a sousedy o svatomartinské rohlíčky, martiny, podkovy, které si přinesete, nebo koupíte na trhu. Máte příležitost symbolicky je obdarovat jako svatý Martin.

Martinské trhy se konají na Vedlejší koleji. Ve zbrusu novém multifunkčním prostoru, který vlastními silami opravila skupina místních nadšenců. Vedlejší kolej, jak název napovídá, najdete v bývalém skladu novoborského vlakového nádraží v Nádražní ulici. Martinské trhy byly podpořeny Nadací Via v programu Živá komunita.

Svátek svatého Martina (11.11.) patřil v historii k jednomu z nejoblíbenějších v roce. Tento den je spojován s příchodem prvního sněhu, s pravým posvícením a martinskou husou. Na mnoha místech se konaly dobytčí a výroční trhy. Ve vinařských oblastech patřil tento den oslavě vína. Ke svátku patří i tradice obdarování založená na legendě o svatém Martinovi.

Program:
13:00 Hudební skupina Ohon a Matěj Wünsch
14:00 Bylo nás pět – Dětský divadelní soubor Malis Libochovice
15:00 Hudební skupina Ohon a Matěj Wünsch
16:00 Houbařská pohádka – Divadélko Koloběžka
17:30 Lampionový průvod
18:30 Svatomartinská legenda NZDM Vafle
19:00 Obdarování martinskými rohlíčky

Bližší informace:
Mgr. Jana Matyášová
Rodina v centru
608 000 373
matyasova@rodinavcentru.cz
www.rodinavcentru.cz
FB rodinavcentru
IG rodinavcentru

Tagy