weby pro nejsevernější čechy

Koncert k poctě Augusta Stradala

Koncertem v pátek 24. ledna 2020 od 18:00 v Kulturním domě Krásná Lípa si připomeneme významnou osobnost našeho města, hudebního pedagoga a skladatele Prof. Augusta Stradala.
Kromě jiných také skladby z jeho díla nám představí Veronika Matysová – soprán, Martin Kolář – klavír a jako host vystoupí Tomáš Flégr – klavírní doprovod.

Program koncertu:

Medailonky účinkujících:

Prof. August Stradal se narodil 17. května 1860 v Teplicích v Čechách. Absolvoval klasické gymnázium v Litoměřicích a hudební konzervatoř ve Vídni. Mladý umělec odešel v roce 1884 do Výmaru, kde se stal stálým žákem světoznámého hudebního skladatele Franze Liszta, kterého doprovázel v letech 1885 a 1886 do Budapešti a Bayreuthu. Ve 30. letech se v Krásné Lípě oženil s Rosou Zweigeltovou, zde se také trvale usídlili. Profesor August Stradal byl tvůrcem několika literárních děl, jako např. Vzpomínky na Franze Lista, Malý svaz apod., která vyšla v nakladatelství Paula Haupta v Bernu v roce 1929. V roce 1928 se August Stradal stal laureátem Československé Státní ceny. Prof. August Stradal zemřel 13. března 1930 v Krásné Lípě. Pochován je v rodinném hrobě Zweigeltových v Krásném Buku.

Koncert se koná v rámci projektu Hudba nás spojuje a je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Fondu malých projektů v Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 prostřednictvím Euroregionu Labe.

Jste srdečně zváni.

Jana Drobečková
místostarostka města
Masarykova 246/6
407 46 Krásná Lípa
e – mail: drobeckova@krasnalipa.cz

Tagy