weby pro nejsevernější čechy

Desatero zodpovědného chování lidí během omezení pohybu

Náš domovský kraj Ústecký a jeho krizový štáb právě jedná, nějaká doporučení a nařízení se dozajista dají čekat. My však máme poslední dobou lepší přístup na druhou stranu, takže pro jistotu zveřejňujeme desatero zodpovědného chování lidí během omezení pohybu, vydané Libereckým krajem.

Liberecký kraj pro občany připravil desatero zodpovědného chování během celoplošného omezení pohybu v souvislosti s výskytem koronaviru:

 1. Dodržujte všechna pravidla vyhlášené celoplošné karantény, vyžadujte to i od svého okolí. Průběžně sledujte média, abyste byli informováni o aktuální situaci a opatřeních. Zjistěte si, kde je nejbližší místo, kde je možné provést testy, pokud byste jej potřebovali navštívit.
 1. Kdekoliv mimo vlastní domov noste respirátor, obličejovou masku, pokud ji máte k dispozici. Ochranné pomůcky pravidelně vyměňujte.
 1. Mimo domov udržujte odstup od ostatních alespoň 1,5–2 metry, zamezíte tím největšímu riziku přenosu viru. Vyhýbejte se preventivně i jen malým skupinkám lidí.
 1. Na nákup nebo obstarání nezbytných věcí vysílejte jen jednoho z rodiny. Pokud možno toho, kdo je v dobré kondici, zdravý, má nejlepší imunitu a s největší pravděpodobností tedy dokáže čelit nákaze virem.
 1. Při nákupu a pohybu na veřejných místech se vyhněte nebo omezte na minimum dotyk s věcmi, kterých se mohlo dotýkat více lidí před Vámi. Nakupujte bez použití košíku nebo vozíku, nejlépe do vlastní tašky, plaťte jen bezkontaktně, je-li to možné.
 1. Po návratu domů si nejdříve pečlivě umyjte a dezinfikujte ruce, teprve poté pokračujte v dalších běžných činnostech.
 1. I během dne doma si často myjte a dezinfikujte ruce, vždy před přípravou a konzumací jídla.
 1. Průběžně během dne pijte, abyste měli dostatek tekutin, nejlépe vlažných nebo teplých.
 1. Postarejte se o starší členy rodiny nebo blízké známé. Pravidelně s nimi buďte v kontaktu
  a dotazujte se na jejich zdravotní stav, obstarejte pro ně nákupy i léky, předávejte jim je nejlépe s minimem osobního kontaktu.
 1. Snažte se udržovat si fyzickou i mentální aktivitu. Dle svých možností a zdravotního stavu cvičte, dodržujte své denní rituály, věnujte se aktivně sami sobě, svým koníčkům, vzdělávejte se.